Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kastrering? När?  (läst 995 gånger)

kristinasrosa

  • Inlägg: 10
Kastrering? När?
« skrivet: 25 okt-09 kl 12:21 »
Hejsan
Hur gammal ska en kaninhane vara när man kastrerar den?

Kram Kristina

NorCec

  • Inlägg: 50
    • Myosotis Kaninstall
SV: Kastrering? När?
« Svar #1 skrivet: 26 okt-09 kl 09:56 »
Hannkanin kan kastreres så fort testiklene har kommet ned, og det bruker skje ved 11-16 ukers alder. Jo tidligere den kastreres, jo mindre hane-adferd får den.

Cec
Norsk jente med drøm om et torp/småbruk med selvberging!
Har enn så lenge kun kaniner

kristinasrosa

  • Inlägg: 10
SV: Kastrering? När?
« Svar #2 skrivet: 27 okt-09 kl 19:34 »
Okej

Tack

Dagg

  • Inlägg: 560
SV: Kastrering? När?
« Svar #3 skrivet: 28 okt-09 kl 23:11 »
Å andra sidan brukar väl vet. vilja vänta så länge det går eftersom de är känsliga för narkosen???Min vill det i alla fall. //Dagg

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: Kastrering? När?
« Svar #4 skrivet: 29 okt-09 kl 22:22 »
Å andra sidan brukar väl vet. vilja vänta så länge det går eftersom de är känsliga för narkosen???Min vill det i alla fall. //Dagg

Kaniner är känsliga för narkos och en del dör när de är nersövda. Så det är en risk att kastrera en kanin.

NorCec

  • Inlägg: 50
    • Myosotis Kaninstall
SV: Kastrering? När?
« Svar #5 skrivet: 30 okt-09 kl 10:17 »
Neida, det er ikke noe problem med narkos på kanin. Problemet er at kanin er mer uvanlig å få inn til behandling hos veterinærene, så de har mindre erfaring med kanin, og mindre erfaring gir større risiko. Hos veterinærer som KAN kanin er det like trygt med narkos på kanin som på f.eks hund.
Her i Oslo (og flere andre steder i Norge) er det nå veldig mange dyktige veterinærer på kanin, og narkos utgjør ingen risiko. Det fins sikkert dyktige veterinærer i Sverige også?

Norsk jente med drøm om et torp/småbruk med selvberging!
Har enn så lenge kun kaniner

Miranda

  • Inlägg: 87
SV: Kastrering? När?
« Svar #6 skrivet: 30 okt-09 kl 15:03 »
Jag har alltid fått höra att det finns en risk att söva kaniner, att det är bra att vara beredd på att det kan gå snett. Så är det ju med tex katter också.

Jag kastrerade mina hanar när de var 6 mån. Det är lätt att trigga igång hanbetéenden om man låter dem umgås med andra kaniner.
Jag hade tex en hane som var världens lugnaste o goaste men när jag skaffade en ny hane och dagen kom då de träffades genom galler - då blev han som förbytt och började skvätta som tusan. Ibland går detta beteénde bort vid kastrering - ibland inte.

Det är min erfarenhet  ;)

 

NorCec

  • Inlägg: 50
    • Myosotis Kaninstall
SV: Kastrering? När?
« Svar #7 skrivet: 31 okt-09 kl 09:53 »
Det er alltid en risiko med söving, uansett dyreart. Men det er altså ikke større problem med kaniner enn t.eks katter så lenge veterinæren har nok kunnskap.

Jo senere man kastrerer, jo mer av hann-adferden har satt seg hos hanen, og jo mer hane vil han fortsette å være også etter kastrasjon. Derfor anbefaler jeg å kastrere så fort testiklene har kommet ned, før hanen begynner å ha hane-adferd.

Mvh Cec
Norsk jente med drøm om et torp/småbruk med selvberging!
Har enn så lenge kun kaniner


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

611 gäster, 1 användare
skogaliten

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har läst tidningen hos en vän tidigare, men nu har jag äntligen kommit mig för att prenumerera själv. Ser fram mot mitt första nummer.
/Marie-Louise

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser