Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  växthus-lusthus-pagod  (läst 2830 gånger)

Kristdarling

  • Inlägg: 5
    • Småland
växthus-lusthus-pagod
« skrivet: 16 sep-09 kl 16:46 »
Grannen bytte fönster och skänkte mig de gamla.

Det som från början var tänkt som ett växthus har under arbetets gång blivit lusthus eller, med tanke på hur jag vill bygga taket, en pagod.

Från en annan granne har jag fått betongpannor som jag tänkt ha som ytskikt på yttertaket. Jag vill alltså bygga ett taket som är brutet flera gånger för att få pagodkänsla. Till saken hör att bygget är 8 kantigt......Jag har ett trapphus till kåken som är 8 kantigt och tanken var att det skulle harmonisera.

Då ursprunget till bygget heter goda grannar och skänkta byggmaterial är det min avsikt att bygga med så små kostnader som möjligt och med redan använda material. Jag har därför murat grunden med en blandning av tegelsten, blåbetong och natursten. Muren står på en gjuten armerad 8 kantigt sockel. Den bärande konstruktionen är tänkt att vara ett regelverk i trä. De två långsidorna mäter 2, 6 m och övriga 6 kortsidor 1,3 m.

Byggnadens funktion är i nuläget ett rum som lämpar sig för odling av växter i kruka men där det också finns gott om plats att vistas i lugn. Jag tror därför jag lägger golv över hela.
Jag fäster stort värde vid estetiken. Bygget har en mycket begränsad budget. Jag har gott om tid.

Till mina funderingar hör bla:
  • hur skall jag fästa regelverket i grunden/muren (spika fast syllen i muren blir svårt-natursten)
  • hur skall regelverk dimensioneras för att hålla tyngden från taket
  • Hur skall takstolarna konstrueras för att vara hållfasta och ge pagodkänsla
  • Ska jag ägna mig åt något helt annat

Kreativa alternativa ideer mottages gärna.

 
« Senast ändrad: 18 sep-09 kl 03:53 av Kristdarling »
Gott omdöme får man av erfarenhet, erfarenhet av dåligt omdöme

Huggorm

  • Gäst
SV: växthus-lusthus-pagod
« Svar #1 skrivet: 16 sep-09 kl 17:03 »

  • hur skall jag fästa regelverket i grunden/muren (spika fast syllen i muren blir svårt-natursten)
  • hur skall regelverk dimensioneras för att hålla tyngden från taket
  • Hur skall takstolarna konstrueras för att vara hållfasta och ge pagodkänsla
  • Ska jag ägna mig åt något helt annat


1: Borra och plugga och skruva, det är enkelt med en vanlig slagborrmaskin
2: Taket bör vila på pelare som står lodrätt på din murade grundmur, då behöver dom inte vara speciellt grova för att klara mycket vikt
3: Fackverk, här får någon mattematiker visa hur man beräknar belastningar
4: Möjligen lite fotografering av byggets fortskridande undervägs i såna fall

stedevil

  • Inlägg: 362
SV: växthus-lusthus-pagod
« Svar #2 skrivet: 17 sep-09 kl 00:06 »
Limträhandboken, finns gratis på nätet eller så kanske du kan hitta ett ex via bibiloteket om du vill ha den i pappersform. Där hittar du det mesta du kan tänkas behöva vad gäller dimensionering, takkonstruktioner, fackverk, mm.

http://www.svensktlimtra.se/sv/limHTML/

Kristdarling

  • Inlägg: 5
    • Småland
SV: växthus-lusthus-pagod
« Svar #3 skrivet: 30 sep-09 kl 23:47 »
Tack för de svaren båda!

I samband med att jag fixerar syllen funderar jag på hur golvet ska konstrueras. Funderar på om man kunde hänga balkskor i syllen för golvets bjälklag. Funderar också på om jag kan ställa fönster direkt på syllen eller om jag bör ha en liggande regel ovanpå syllen. Synpunkter?

Syllpapp? Finns det alternativ? Jag försöker spara kostnader.......har en del gammal plast som skulle kunna funka...eller?



Gott omdöme får man av erfarenhet, erfarenhet av dåligt omdöme

 

Snickarn

  • Inlägg: 1290
  • One does not need destination to have direction
    • Dalarna
    • Att leva det levande livet
SV: växthus-lusthus-pagod
« Svar #4 skrivet: 16 okt-09 kl 17:31 »
Det enklaste är ju att helt enkelt lägga reglarna på stödmuren istället för att blanda in balkskor som kostar pengar. Tycker du det blir fult från utsidan får du helt enkelt täcka kortändarna med bräda eller om du vill höja fönstren med en plank som du hade som förslag kan du helt enkelt ha golvreglarna 45*95 om du lägger dom på kortaste avståndet och täcka deras kortsidor med exempelvis en 45*195 regel så kommer ju fönstren upp cirka en decimeter.
//Snickarn
Har pluggat ekologisk odling i Skattungbyn,Byggt om en husvagn till permanent boende. Pluggat Hållbar Utveckling på CEMUS - Centrum för miljö och utvecklingsstudier. Pluggar Permakultur, och bor, i skattungbyn. Bor i en liten vagn.
http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

543 gäster, 3 användare
Karlsdotter, torbjorn, Åskan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser