Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Krav på raser och rasrenhet?  (läst 1557 gånger)

Bobbo01

  • Inlägg: 11
    • Blekinge
Krav på raser och rasrenhet?
« skrivet: 02 feb-14 kl 15:29 »
Jag är hyggligt ny på det här med höns och har lite frågor angående rasrena höns och hur man vet kvalitén på föräldradjuren. När man köper hund så har kennelklubben en stamtavla man kan falla tillbaka på. Hur fungerar det med höns? De svenska Lantraserna har jag koll på att det finns en genbank för så där känner jag till att det finns ett register men hur är det med övriga raser?

Jag sitter själv med Brahma och Maran och funderar nu inför våren att skaffa mig lite ägg för kläckning. Alternativt några ungdjur men de är svårare att transportera(!!) Det finns/fanns en Rasägarlista, är den aktuell? När jag köper "Avelsägg" - vad betyder det? Finns det något som garanterar rasrenhet, även om man inte garanterar kvalité enligt rasstandard och färg/teckning. Förutom säljarens ärlighet förståss!

Första delen av frågan är naturligtvis - kan jag vara säker på att få rasrena djur, hur i så fall?

Andra delen av frågan är hur kvalitén på föräldradjuren är, enligt rasstandard. Finns det något officiellt/inofficiellt krav för att få sälja "Avelsägg"?

sonja på slätten

  • Inlägg: 2924
    • Halland
SV: Krav på raser och rasrenhet?
« Svar #1 skrivet: 02 feb-14 kl 16:05 »
Precis denna fråga var uppe för en tid sedan.  Kanske någon kan hitta den.och svaren.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.

Bobbo01

  • Inlägg: 11
    • Blekinge
SV: Krav på raser och rasrenhet?
« Svar #2 skrivet: 02 feb-14 kl 17:29 »
Den har säkert varit uppe - men var  :-\hittar jag svaren?! Har letat som en gnu.... ???

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
SV: Krav på raser och rasrenhet?
« Svar #3 skrivet: 02 feb-14 kl 19:30 »
du ser om dom är rasrena och du får helt enkelt lita på säljaren, dom flesta är ärliga men det finns förstås rötägg inom höns också

Bobbo01

  • Inlägg: 11
    • Blekinge
SV: Krav på raser och rasrenhet?
« Svar #4 skrivet: 02 feb-14 kl 19:50 »
Jo - jag förutsätter nog att de flesta i grunden är ärliga och inte luras. Frågan var nog ställd utifrån ett perspektiv - går det att spåra något bakåt? Såg att en medlem annonserade ut vuxna djur med ring från SRF. Vad betyder detta - att de köpt ringen via SRF och själva märkt eller... Detta blir främst en åldersmarkering då?

olof

  • Inlägg: 2715
    • Skåne
    • Min blogg med sökord biodling
SV: Krav på raser och rasrenhet?
« Svar #5 skrivet: 02 feb-14 kl 20:06 »
...går det att spåra något bakåt?...
Det är svårt med riktiga stamtavlor på höns eftersom du sällan vet vilken höna som värpt vilket ägg i en rasgrupp. Lägg därtill att det är svårt att märka kyckligar unikt eftersom de växer så fort så blir det snabbt ohanterbart.

Så egentligen inte, men ofta håller man reda på från vems och vilka linjer djuren kommer. För höns (bortsett från genbank) definieras en ras av djuren är rastypiska - storlek, form, färg, äggfärg, värpförmåga etc. inte av deras föräldrars stamtavla. Men normalt lämnar då två sådana föräldrar rastypisk avkomma men utfall av recessiva anlag kan i undantagsfall förekomma.

 

sonja på slätten

  • Inlägg: 2924
    • Halland
SV: Krav på raser och rasrenhet?
« Svar #6 skrivet: 03 feb-14 kl 14:48 »
Att man annonserar ut djur eller ägg som rasrena är ingen som helst garanti. Och det behöver inte alls vara så att säljaren är oärlig, hen kan själv ha köpt  sina av någon som påstått sig ha fina, rasrena djur,  fast så inte varit fallet.
Eftersom jag själv har DvärgKochin, så vet jag att situationen för den rasen är,  att väldigt många påstår/tror sig ha den,  de är ju små och  gulliga och har fjädrar på benen,  alltså är de DvärgKochin,   det är ju en så välkänd ras.  Men i själva verket kan djuren  vara helt otypiska och troligen inte alls rasrena.  Det har förekommit många bilder på sådana här på Alternativ.
Vill du ha rastypiska djur exteriört:  ta med dig en domare  eller  annan kunnig och besök uppfödaren,  kolla alla hens vuxna djur av den rasen (att se på kycklingar är värdelöst,  säger ingenting)
Eller gå in på utställningsresultat,  ser du en uppfödare som fått bra bedömning flera år tillbaka,  gärna trio-priser,  så det är bredd på kvaliteten,  då bör det vara god chans att få bra djur.
Vad gäller övriga egenskaper finns det inget objektivt sätt  att visa respektive ta reda på dessa.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

704 gäster, 1 användare
Sjusjön

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bääästa julklappen!
/Emma

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser