Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Dominant beteende, omöjligt med kompis?  (läst 1535 gånger)

Dillen

  • Inlägg: 313
    • Östergötland
Dominant beteende, omöjligt med kompis?
« skrivet: 17 apr-09 kl 18:50 »
Vi går i lite funderingar på en till kanin. Ska bygga en vinterbur till norrsidan på balkongen har vi tänkt som ska kunna rymma två kaniner.

Grejen är den att vår hona (ett år) har levt ensam sen hon skildes från sin kull och idag fick hon träffa en kastrerad hanne under sin vårpromenad. Direkt började hon "dominera", skulle para sig med honom, hoppa på honom, nafsa, ja hon var allmänt "på" honom hela tiden. Först tänkte jag att det nog bara var normalt, att hon ville göra upp om dominansen men då han helt sonika lade sig ner och betedde sig väldigt undergivet så slutade hon inte ändå (vi fick sära på dem till slut fär hannen blev helt vettskrämd). Hon var inte jätteaggressiv och högg honom inte men hon bråkade med honom helt enkelt.

Vågar vi köpa en till kanin(hona) om hon beter sig på detta viset? De kan ju bo i varsin bur, men det vore ju smidigt om det kunde vistas lösa i lägenheten samtidigt utan att den ena ska mobba den andra..Drömmen är ju en gottishona som då kommer var större än den här (dvärgkanin)..
Bor utanför Norrköping. Intresserad av djur & natur. Har gotlandskaniner och bortskämda dvärgkaniner. Drömmer om höns och fjällvandring.

Oskarsgården

  • Inlägg: 953
  • Oskarsgårdens Lantrasfarm
    • Oskarsgården
SV: Dominant beteende, omöjligt med kompis?
« Svar #1 skrivet: 17 apr-09 kl 19:03 »
Att hon försökte para sig med hanen kan vara att hon är brunstig..

Det kan vara svårt att sätta ihop en vuxen hona med en annan hona.. honorna kan faktiskt vara värre på att slåss en hanar..
Ska man ha honor tillsammans ska de helst vara ungar.. det går ju naturligtvis att försöka om du vet att du har möjlighet att ha dem i varsin intill liggande bur om det inte går..
Det bästa alternativet är att prova med en kastrerad hane.. men det är inte säkert att det funkar heller tyvärr..
Vi har Australian Sheperd, Golden Retriever, Border Colie. Linderödssvin med Genbank, Gotlandskaniner med Genbank,
Skånska Blommehöns, Japanska vaktlar, Ankor, Gutefår, Shropshire och korsningstackor. Vill ha fjällnära dikor.

Dillen

  • Inlägg: 313
    • Östergötland
SV: Dominant beteende, omöjligt med kompis?
« Svar #2 skrivet: 19 apr-09 kl 10:05 »
Tack för svaret Oscarsgården!  :)
Bor utanför Norrköping. Intresserad av djur & natur. Har gotlandskaniner och bortskämda dvärgkaniner. Drömmer om höns och fjällvandring.

Januschka

  • Inlägg: 1365
  • Alla är vi främlingar nästan överallt
    • Västmanland
SV: Dominant beteende, omöjligt med kompis?
« Svar #3 skrivet: 19 apr-09 kl 21:01 »
Skulle ocksa kolla om hon är brunftig och hellre satsa pa en kastrerad hane än en hona till. Det blir lätt dominansbeteende fran bada sidor när tjejerna brunftar. Möjligtvis en väldig ung hona, sa att rangordningen är klar fran början men det är ingen garanti att saken fungerar.

Januschka
Whatever you do: If you don't have fun you're doing something wrong!

 

Dillen

  • Inlägg: 313
    • Östergötland
SV: Dominant beteende, omöjligt med kompis?
« Svar #4 skrivet: 21 apr-09 kl 20:23 »
Ja en kastrerad hanne är nog bäst trots allt, okastrerad går inte då honan har bettfel och inte ska tas i avel. Men då kanske det är onödigt för oss att köpa en gotlandskanin med genbanksintyg å andra sidan för om hannen är kastrerad kan han ju aldrig avlas på mer =/

Nä, det blir nog till att försöka hålla sig i skinnet och vänta ett par år tills vi bor mer lämpligt att starta en egen liten uppfödning av gottisar :)

Tack för er rådgivning, alltid så härligt med er här på Alternativ.nu. Man får alltid så bra hjälp och trevligt bemötande tycker jag! :)
Bor utanför Norrköping. Intresserad av djur & natur. Har gotlandskaniner och bortskämda dvärgkaniner. Drömmer om höns och fjällvandring.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

725 gäster, 2 användare (1 dolda)
mulle mullvad

* Forum

* Om tidningen Åter



- Enormt intressant tidning. Vill köpa tidningar från 2012 men dom är slut, så hur får man tag på dom?
/Tina

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser