Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Havtorn-press?  (läst 14158 gånger)

kakafrippetuva

  • Inlägg: 15
Havtorn-press?
« skrivet: 14 jan-04 kl 17:23 »
Hej! Jag har hört talas om en typ av press (typ vitlökspress) som man kan pressa juice av havtorn direkt på busken. Är det någon som vet var dessa finns att köpas? Vore jätteglad för svar! - Karin

Ebba

  • Inlägg: 105
    • Småland
Re:Havtorn-press?
« Svar #1 skrivet: 11 okt-04 kl 23:55 »
Kom att tänka på att man på Öland vid Torslunda försöksstation provodlar havtorn i stor skala. Där vet jag att man provat olika metoder bla speciell tröskning av frusna bär.

Där borde det finnas kunskap om denna mer småskaliga havtornspress. Så eftersom intresset verkar stort så kanske någon kan kontakta Torslunda och meddela resulatet till andra på forumet.

http://www-torslunda.tv.slu.se/

Ebba

Ebba

  • Inlägg: 105
    • Småland
SV: Havtorn-press?
« Svar #2 skrivet: 16 feb-09 kl 13:26 »
En länk till ett pdf-kompendium som visar bild på den press du efterfrågar. Återkommer om jag hittar återförsäljare

http://chaos.bibul.slu.se/sll/lst_o_lan/utan_serietitel_lst_o_lan/UST05-25/UST05-25.PDF


Ebba

Här är länk till en havtornspress som du efterfrågar, men den kostar 198 Euro och jag har ingen erfarenhet av en sån
http://personal.inet.fi/yritys/vipe/R_tyrpu.htm

En länk till en bild på en annan havtornspress http://www.findit.fi/sve/search/20325.htm
« Senast ändrad: 16 feb-09 kl 14:56 av Ebba »

torpargubbe

  • Gäst
SV: Havtorn-press?
« Svar #3 skrivet: 16 feb-09 kl 13:54 »
jag gör inlägg bara för jag ska få denna tråd på mina ämnen,,,ett av mina strörsta intresse just nu är havtorn :D

balans

  • Inlägg: 31
SV: Havtorn-press?
« Svar #4 skrivet: 16 feb-09 kl 14:07 »
Visst finns det en hel del olika havtornspressar..... men saften i all ära.....det är i skalet och fröet det (kanske) mest unika finns.
Sedan är havtornsbuskarna känsliga vid hantering. Om man inte är försiktig vid skörd skadas/rivs skotten/knopparna för kommande års skörd.

Vid Torslunda klipper man av buskarna - fryser in dem - tröskar i gammalt tröskverk. Det betyder då att de bara skördar vartannat år.
I och för sig. Bladen kan man koka té på. Däri finns också en hel del nyttigheter.

Såå... mitt råd är att inte ha bråttom vid plockning. Njut, av den underbara synen, när du plockar. Ta hänsyn. Du behöver inte ha stora mängder.

Inger


Ebba

  • Inlägg: 105
    • Småland
SV: Havtorn-press?
« Svar #5 skrivet: 16 feb-09 kl 14:55 »
Hej Inger,

nej men man kan väl pressa saften och ta tillvara skal och frö för vidareförädling? I en effektiv elektrisk press av något slag får man väl ändå med en hel del av nyttigheterna från havtornsbäret? Dvs man får en juice som skitar sig och inte är homogen, där "fettet" och de andra nyttigheterna finns?

Ebba

balans

  • Inlägg: 31
SV: Havtorn-press?
« Svar #6 skrivet: 17 feb-09 kl 09:43 »
Hej,

nej så fungerar inte pressarna, bärresterna blir kvar på buskarna. Det handlar alltså om små pressar som man går runt bland buskarna med, och pressar direkt på dem. Saften rinner direkt på flaska eller liknande.  Och då kan man inte undgå att skada buskarna också.
Därför tycker jag att man skall plocka för hand, köra dem igenom en saftcentrifug/juicepress och sedan torka skal och frö.

balans

  • Inlägg: 31
SV: Havtorn-press?
« Svar #7 skrivet: 17 feb-09 kl 10:05 »
Jag finns just nu i Österbotten, nära Blomqvists Trädgård.
Här på den österbottniska kusten växer havtorn vilt. Jag har försökt plocka bären av dessa buskar, för hand. Det går, men mycket drygt arbete och händerna rivs rejält. Sedan när den syrliga saften kommer i kontakt med såren - då bränner det rejält. Har nog förståelse för de som pressar. Men ändå, det kan vara en eländig syn att se buskarna efteråt.

Sedan är det också så att de vilda havtornen är mycket mindre (i storlek), sitter fast ordentligt och buskarna verkligt taggiga.
De odlade bären, från Blomqvist, är mycket större, har längre skaft och är mycket lättare att plocka för hand. Ytterst få taggar. De taggar som finns är nästan bara torkade grenar, eller delar av dem. Klipper man bort dessa så är plockningen och lättare.

Inger

 

jockepåtorpet

  • Inlägg: 7
SV: Havtorn-press?
« Svar #8 skrivet: 02 mar-09 kl 22:15 »
Hej

Jag plockar havtorn efter norrladskusten de år som det blir bär, vi plockar ( eller rättare sagt klipper av bärklasarna) i oktober när bäret har frusit. Sedan skrapar vi av dem hela med en kniv, vid stora mängder bär har vi kört dem i saftmajn med stjälkar å allt, det har funkat bra.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

513 gäster, 2 användare
Nannanas, karsan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Köpte numret främst för att jag tänker lära mig spinna, men förutom det fanns mycket annat intressant, som skötsel av naturbetesmarker och hoppfulla nybörjarbrev!
/Johanna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser