Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tung transport av frånluftvärmepump!  (läst 1348 gånger)

Sten-Åke Lindell

  • Gäst
Tung transport av frånluftvärmepump!
« skrivet: 10 okt-10 kl 19:01 »
Vi har kommit över en Nibe F370 till bra pris som skall ersätta en äldre frånluftsvärmepump. Den kommer upprätt på en träpall och väger upp till 250 kg.
Vad finns det för bra och säkra transportmedel att rulla ut den gamla besten och rulla in den nya under dörrkarmar etc.
Det finns olika transportkärror/kombikärror med stödhjul etc och jag vill kunna lägga den ner en bit kontrollerat typ max 45 grader för dörrposter etc på ett säkert sätt.
Installation och El är en baggis. Det är transporten som blir jobbig.


 

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14061
    • Medelpad
SV: Tung transport av frånluftvärmepump!
« Svar #1 skrivet: 10 okt-10 kl 23:08 »
Den bästa lösningen på sådana transportproblem brukar vara att ha tillräckligt mycket arbetskraft till hands. Får du ihop minst 4-5 man bör det inte vara någon konst att hantera en pjäs på 250 kg kontrollerat. För att slippa bära/släpa den hela vägen kan man rulla den på rundstavar (kvastskaft, gamla rullgardinsstänger etc) där det är plant golv. Om golvet är halt (t ex laminatgolv) kan man lägga en gammal matta under pallen och sedan är det lätt att skjuta/släpa alltsammans.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

412 gäster, 1 användare
LovisMamma

* Forum

* Om tidningen Åter



- Rotade fram denna då ja nyss fått barn. Bra förklarat i "från tröja till blöja" som sagt.. gott o blandat!!!
/Sanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser