Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vitt mjöl på dragonens blad  (läst 3667 gånger)

Eva i paradiset

  • Inlägg: 28
  • Skratt är ett lugnande medel utan några biverkning
    • Norrbotten
Vitt mjöl på dragonens blad
« skrivet: 09 maj-08 kl 14:56 »
Jag har köpt en fransk dragon i min matvarubutik som jag satt om i ny större kruka, och den ser ut att trivas bra. Men jag har upptäckt någon lus här och där som jag plockat bort och de är inget större bekymmer.

Däremot undrar jag om det är normalt att det ligger lite vitt "mjöl" eller pulver på de nedersta bladen och lite uppför stammarna. Om jag slår lite på bladen så ramlar mjölet ner. Är det någon sjukdom? Ska jag slänga hela växten?  :-\ ???

//Eva
Allt du förmår uträtta med din kraft må du söka uträtta

amarantus

  • Gäst
SV: Vitt mjöl på dragonens blad
« Svar #1 skrivet: 09 maj-08 kl 15:10 »
Det låter som lite svamp. Vattna lite mindre isåfall.

Eva i paradiset

  • Inlägg: 28
  • Skratt är ett lugnande medel utan några biverkning
    • Norrbotten
SV: Vitt mjöl på dragonens blad
« Svar #2 skrivet: 09 maj-08 kl 15:15 »
Ok! Tack! Jag provar det och ser vad som händer. :D
Allt du förmår uträtta med din kraft må du söka uträtta

 

Galna vild hasse

  • Inlägg: 7
SV: Vitt mjöl på dragonens blad
« Svar #3 skrivet: 28 okt-08 kl 20:41 »
Mjöl? Kan dragonens ursprung va i Peru måntro?
Såg en ponnyfarm på månen.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

556 gäster, 1 användare
Biodlerska

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser