Samtidigt är det för en hel del djur naturligt att "bo" ute. Innevistelse är ju något människan skapat.
Marsvin t.ex bor i jordhålor. Men ute. Har de en torr boplats är det inga problem. Det är fukt de inte tål. Kyla är ok. Det är ofta minus på nätterna där de kommer ifrån. Att sätta dem i för skyddade miljöer gör dem extra känsliga för sjukdomar och annat.
Att djur behöver naturliga skydd för väder och vind är helt naturligt. Detta innebär inte att de måste vara inne.
Mina boskapsvaktare vill helst vara ute året runt, men vill ha skydd mot regn. De har tillgång till lagård, men stannar inte gärna i den.
Likaså mina gutar och rosor. Får de välja ligger de hellre under en gran än i lagården. Hästarna likaså. Har islänning, russ och korsningsponny.