Flerfamiljsbur?

Startat av Tuve, 17 Apr-08 kl 08:44

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Tuve

Nu drar det snart ihop sig! Grynet väntar kläckning söndag den 20'e april, och Gisela den 27'e. Jag har några stora ute-kaninburar (ca 1½ kvm), som jag tänkte ha dem i första veckorna, som extra säkerhet. Kan jag ha två familjer i samma bur, eller är det bättre om de får vars en? Gisela får nog inte särskilt många kycklingar, max 4, tror jag (för 3 av de 7 äggen hamnade utanför redet en tid). Grynet kan få upp till 11, men troligen lite färre.

I början tänker jag ha burarna/buren inne i hönshuset/stallet, men när jag ska mocka ut getternas ströbädd om ett tag är jag rädd att amoniaklukten kan knäcka de små, så de får vara ute då.
Jag behöver bygga ihop nåt mysigt och regnskyddat krypin, för kaninburarna är bara med nät. Ska jag göra ett till var familj, tror ni?

sonja på slätten

Hönor som ruvat i samma rede eller precis intill varann kan gå ihop med kycklingarna. Annars är det stor risk att de bråkar med varann och att någon kyckling kan råka illa ut i kalabaliken. Vänta i så fall tills kycklingarna blivit ett par veckor och inte så ömtåliga.
Även när hönorna är sams kan det hända att den ena, dominanta, hönan så småningom tar över hela kullen.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

742 Gäster, 2 användare
carlie2, Tigggern