Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hagstorlek minigrisar?  (läst 1704 gånger)

färnevik

  • Inlägg: 2389
  • inte längre vingklippt
    • Västergötland
    • Älebergs lantbruk
Hagstorlek minigrisar?
« skrivet: 19 feb-08 kl 13:56 »
På nya gården har jag en bit mark som inte har ngt användningsområde.

Där är jättefint, lite kuperat, lite träd och buskar, nära till bostadshuset (så man både kan umgås med dem ofta, och se dem från köksfönstret!) mm, idealisk grishage alltså   :D Dock, markbiten är bara på ca 400kvadrat, och kan inte utökas då det går en körväg runt den. Borde jag placera hagen ngn annanstans, med tanke på storleken? Tanken är att 2-3 minigrisar skall gå där under den frostfria delen av året. (på vintern bor de i box i stallet)
"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com

PycklingMamma

  • Inlägg: 193
  • Simma inte motströms, åk motorbåt!!!
    • Småland
SV: Hagstorlek minigrisar?
« Svar #1 skrivet: 21 feb-08 kl 01:22 »
Tycker att det låter jätte bra. Se de som så att det finns de grisar som ALDRIG får gå ut, eller de som går i en liten uppbökad å upptrampad hage på 5 kvadrat! Mina praktsvin har en hage på 500 kvadrat å den räcker å blir över!!
Det var en gång två älgar som va ute å flög, då sa den ena älgen till den andra:

- Du har en bulle i ögat!!!  Den andra svarar:  - VA? Jag hör inte vad du säger för ja har en bulle i ögat!!!

färnevik

  • Inlägg: 2389
  • inte längre vingklippt
    • Västergötland
    • Älebergs lantbruk
SV: Hagstorlek minigrisar?
« Svar #2 skrivet: 21 feb-08 kl 06:58 »
Se de som så att det finns de grisar som ALDRIG får gå ut, eller de som går i en liten uppbökad å upptrampad hage på 5 kvadrat!

Jo, fast så skulle jag aldrig låta mina djur ha det  :o >:(

Vi har gott om mark, så att ge grisarna en jättehage är absolut inget bekymmer, men då hamnar de en bit ifrån huset, och det hade varit mysigt att ha dem nära ju... Dessutomär markbiten hemskt fin och trevlig, men för liten för att användas till några större och mer rörliga djur (typ hästar, kor) Tanken är att när de blivit ordenligt tama (om hundra år?  ;)) så ska de få gå lösa på gården när vi är hemma, då har de 20ha att spatsera på.  ;D
"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com

 

Pastorn

  • Inlägg: 501
    • -
SV: Hagstorlek minigrisar?
« Svar #3 skrivet: 21 feb-08 kl 11:20 »
upplever att våra två minisar trivs bättre i en liten hage nu efter att vi flyttat dem från den oändliga fårhagen, nu har de bättre koll på sitt territorium verkar det.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

501 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Helt underbar lektyr. Läser hemma hos en släkting och tycker de är så bra. Gott o blandat!
/Sanna H

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser