Intressant vinkling, Henning!
Oavsett hur definitionen ser ut, bör alla som brukar marken göra det med så liten miljöpåverkan som möjligt. Tycker också att KRAV har varit en belastning. (dikterat villkoren - håvat in pengarna) Nu finns ju fler aktörer som väl är.
Att vi idag behöver tillföra marken en massa näring, kalk, mineraler m.m. beror på att intensivbrukandet utarmar marken.
Att vara "ekologisk" innebär ju också att inte överproducera på marken, snarare tvärtom. Att välja de djur/växtslag som passar egna gårdens förhållanden är naturligtvis A och O.
Bekämpningsmedel är av ondo, oavsett hur vissa problem drabbar enskilda lantbrukare. Man måste se framåt. Eller som Oren Lyon sagt: Tänk på sjunde generationen! - Innebär från dig alltså, den ska du säkra med din livsstil

Alla andra djurslag tillför näringskedjan något, människan bara tär på den

Till slut: Vi äger inte planeten, allt liv har lika stor rätt till livsrum (även parasiter)

Tror förresten att de finns för att hantera för hög koncentration av ett djurslag. Naturen lever sitt eget liv utan oss.