Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Fylla på med bin?  (läst 830 gånger)

Hadoque

  • Inlägg: 111
    • Gotland
Fylla på med bin?
« skrivet: 03 jun-19 kl 22:20 »
Hej!
Gjorde två avläggare igår. Den ena blev väldigt stark men den andra fick med sig lite för få ungbin. Kan man fylla på i efterhand, typ skaka ned ungbin i en låda och sedan hälla över i avläggaren?

hofboss

  • Inlägg: 429
  • Centrala Skåne
    • Skåne
SV: Fylla på med bin?
« Svar #1 skrivet: 03 jun-19 kl 23:51 »
Ja.
Spraya dom med vatten.

 

Thomas_

  • Inlägg: 2218
  • Biodlare sen tidigt 90-tal. Finsnickare sen -97.
    • Skåne
SV: Fylla på med bin?
« Svar #2 skrivet: 04 jun-19 kl 05:37 »
Ännu enklare är att ge ramar utan bin, men med kläckande yngel i efterhand.
Egenföretagare som lever på bin, pollineringstjänster, avel och drottningodling, uthyrning av bisamhällen till företag och privatpersoner, samt honungsförsäljning. Bedriver Buckfastavel sedan 1996, är lärare på Fristads Folkhögskolas utbildning i Yrkesbiodling, samt är regional Bihälsorådgivare.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

591 gäster, 2 användare (1 dolda)
HusByggaren

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser