Kort lie för att röja/skörda sly

Startat av Granbackstove, 02 Maj-11 kl 20:33

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Granbackstove

När jag jobbade på en gård i Västerbotten fanns där ett verktyg som jag tyckte mycket om; en kort lie (kanske 25 centimeters blad) och ett orv med knaggarna lite annorlunda placerade än på en vanlig lie. Den hade tidigare använts till att rensa diken från sly, man anbringade eggen mot kvisten man ville ha av i marknivå och med ett ryck skar man av den. Jag skulle vilja ha en sån för att rensa sly från allmänningsängen på vår baksida, som inom några år inte kommer att vara en äng längre... Gillar inte röjsåg.

Nu har jag lite frågor (eftersom jag i grannens bod har hittat en avslagen lie som jag tänkte göra om till verktyget i fråga):

Hur ska knaggarna vara placerade? Vilka vinklar är önskvärda orv/lieblad och vilken slipvinkel är lämplig? Vad heter verktyget?

Någon som vet?
Har genbank för bland annat sybehör och blomkrukor från 1900-talet.

Lasse46

Busklie eller röjlie kallas den typ av lie som används för röjning av sly och gräs i bl a dikeskanter, googla på det så finns mycket uppgifter på nätet. Angående lieorv´s utformning och mått finns mycket i denna länk http://www.melicamedia.se/lie/index.html.
Lasse


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

812 Gäster, 3 användare (1 Dolda)
Mammalia, kretslopp