Höstsådd/sensommarsådd

Startat av Be, 30 Jul-17 kl 18:34

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Be

Har fått tillgång till några kvadratmeter att odla på året runt, så tänker nu anlägga odlingar med perenna grönsaker. Bland annat ska jag ha sparris, strandkål och ramslök. Så nu undrar jag, finns det någon chans att få plantor att etablera sig om man sår nu/höstsår? Har svårt att bärga mig ända tills nästa vår!
Ingen människa är illegal

kretslopp

Känner du till Skillnadens Trädgård? Det är en blogg om odling i praktiken. Jag kan rekommendera den. Om du har svårt att hitta den sök på Tidningen Land.
kretslopp

Be

Jo, känner till bloggen och brukar ofta komma in på den när jag söker något. kollade också lite om höstsådd där men hittade inga definitiva svar. Men tack! 8)
Ingen människa är illegal

Lageshus

Jag är inte så hemma på just perenna grönsaker, men de flesta perenna blommorna behöver ju stratifieras för att gro, eller sås på hösten för att gro på våren, och det borde väl gälla grönsaker också. Annars är det ju bara att testa, mitt valspråk i odling och mycket annat är "går det så går det, annars har jag lärt mig nåt". I värsta fall har man förlorat kostnaden för några frön.

Postat med Alternativ.nu´s app


Be

Ja det är ju väldigt sant!  ;D
Ingen människa är illegal


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

448 Gäster, 1 användare
gorlan