Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  värma på spenat?  (läst 12431 gånger)

memma

  • Inlägg: 347
    • Uppland
värma på spenat?
« skrivet: 01 apr-08 kl 22:33 »

Jag ska göra en paj och var spontant sugen på spenatpaj, men...

Vi kommer inte att äta upp den på en måltid och eventuellt hade jag tänkt att frysa ner resterna till senare men man ska ju inte värma upp spenat en andra gång för att det kan bildas giftig nitrit.

Någon som vet hur det ligger till? Hur mycket nitrit bildas egentligen, det går ju inte åt så jätte mycket i en paj och hur giftigt är det för mig och min två och halvt-åriga dotter?

Lotus

  • Inlägg: 822
    • Ångermanland
SV: värma på spenat?
« Svar #1 skrivet: 03 apr-08 kl 19:41 »
Blev lite nyfiken eftersom vi äter mycket spenat! Livsmedelsverket skriver såhär:


Kan man äta uppvärmd spenat?

"Rester av spenaträtter ska ställas in i kylskåpet genast efter måltiden. Om det har blivit mycket mat över kan man först kyla ner den i ett kallt vattenbad. Det går bra att värma resterna vid ett senare tillfälle, och man kan även äta maten kall.

Orsaken är att spenat, både färsk och fryst, kan innehålla bakterier som bildar sporer. Bakterierna dör vid tillagning, eftersom de inte tål värme, men sporerna överlever. Om spenaträtten står i temperatur mellan 20 och 60 grader kan sporerna växa ut till nya bakterier på några timmar. Bakterierna kan omvandla det nitrat som finns naturligt i spenat till nitrit. Ibland kan nitrithalten bli hög. Detta innebär ingen risk för vuxna, men kan vara skadligt för små barn eftersom de är mer känsliga. Det är också anledningen till att man ska vänta med att ge spenat till barn under ett år"

http://www.slv.se/

Nettus

  • Inlägg: 2672
  • Gör inte som alla andra - tänk själv!
    • Småland
SV: värma på spenat?
« Svar #2 skrivet: 04 apr-08 kl 12:24 »
Det borde väl vara detsamma med nässlor?
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar

Sommartorparn

  • Inlägg: 2834
SV: värma på spenat?
« Svar #3 skrivet: 04 apr-08 kl 12:29 »
Det sägs också att man inte ska äta svamprätter från dagen innan. Men om man är noga med att inte låta resterna stå framme är det inte farligt. Jag har aldrig blivit sjuk av uppvärmda svamprester.

Med spenat är det konstiga ju att man köper förvälld spenat (om den är djupfryst) och sen värmer upp den. Och ibland förväller man spenat och nässlor själv, låter droppa av och använder för quiche mm. Och det är det ju ingen som säger något om, fast det i princip är samma sak.

hildegard

  • Moderator
  • Inlägg: 556
    • Östergötland
SV: värma på spenat?
« Svar #4 skrivet: 04 apr-08 kl 21:24 »
Bara man värmar upp ordentligt, inte bara ljummar, så är det inga problem med svamp. Samma borde gälla spenat mm

 

motroten

  • Inlägg: 222
SV: värma på spenat?
« Svar #5 skrivet: 18 apr-08 kl 19:26 »
Man ska akta sig för konventionellt odlad spenat pga deras övergödning av lättlösligt kväve, som gör att spenaten innehåller höga halter av nitrat som kan omvandlas till farligt nitrit. Nitratbildning gynnas av hög kvävegödsling. Odlar du själv så var sparsam med gödsling. Dessutom innehåller spenat oxalsyra, vilket är skadligt för njurarna i stora mängder, därför ska man inte äta spenat varje dag eller ge det till små barn. För att neutralisera något av oxalsyran ska man äta något kalkhaltigt såsom mjölkredning eller ostsmörgås till.
Spenat ingår i familjen mållväxter så det som gäller för spenat gäller även de andra i mållfamiljen såsom mangold, rödbeta etc, men halterna varierar.  Jag har inte sett några tabeller med värden, men mangold sägs innehålla mindre halter av oxalsyra och nitrat.

De innehåller ju en mängd nyttigheter också, som får överväga det farliga, men som sagt, det är inget man ska frossa i dagligen.

Nässlor tillhör inte mållfamiljen och jag har aldrig läst eller hört någonstans att de skulle innehålla skadlig nitrit eller oxalsyra, de känns inte alls som spenat i munnen efteråt. Efter en spenat/mangoldmåltid finns det som en kärv/sträv "hinna"/beläggning i hela munnen, känns tydligt mot gommen, någon som känner igen detta?   ??? Det har jag tolkat som oxalsyran i spenaten iallafall.
« Senast ändrad: 18 apr-08 kl 19:38 av motroten »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

697 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



Vilken underbar inspiration!
/Anneli Ullergård

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser