Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Para kanin eller inte?  (läst 1635 gånger)

Evve.o

  • Inlägg: 50
    • Bohuslän
Para kanin eller inte?
« skrivet: 07 apr-15 kl 20:49 »
Hej!
Har funderingar kring att para mina två lejonhuvade damer.. Eller åtminstone en av dem, Har redan många intresserade och tänkte isf behålla två av ungarna.. Mina funderingar är om de är för gamla? De är 3 och 4 år gamla och bor ihop... Kommer de att kunna bo ihop under tiden de har ungar?? Måste jag sära på dem?? Kan jag i så fall sätta ihop dem igen när det inte har några ungar kvar? Eller kommer deras humör förändras? Tacksam för svar och tips:) Vet självklart att det krävs mycket tid och pengar m.m men det är dags tycker jag..

tossefarmor

  • Gäst
SV: Para kanin eller inte?
« Svar #1 skrivet: 08 apr-15 kl 09:19 »
Jag tycker att de är för gamla, för att blir förstföderskor.

Evve.o

  • Inlägg: 50
    • Bohuslän
SV: Para kanin eller inte?
« Svar #2 skrivet: 11 apr-15 kl 21:36 »
Tar gjärna emot mer svar!😮

Mårran

  • Inlägg: 64
    • Uppland
    • Mårrans kaniner
SV: Para kanin eller inte?
« Svar #3 skrivet: 12 apr-15 kl 15:48 »
Jag skulle absolut inte para så gamla kaniner.

NirsOrs

  • Inlägg: 170
    • Jämtland
    • Nirs'Ors Kaniner
SV: Para kanin eller inte?
« Svar #4 skrivet: 13 apr-15 kl 09:59 »
Är de i bra hull (d.v.s. inte mycket bukfett) så kan det kanske gå med 3-åringen iallafall. Om du kan ha dem tillsammans beror ju på, i regel blir mamman väldigt överbeskyddande åt sina ungar och kan ge sig på den andra kaninen. Ihopsättning efter kull kan gå bra, men det beror mycket på individer och hur stort utrymme de har.

Du får såklart räkna med större risk för komplikationer för äldre förstagångshonor, både att det kan gå åt h-vete med ungarna eller med mamman. Så är det kaniner du bryr dig mycket om så para dem inte. Vill du börja avla så skaffa istället yngre hona eller en hona som har haft kull(/ar).
Hundägare, kaninägare, bokmal, spinnerska, tjej, samlare, tecknare, datanörd, kaninuppfödare, fotograf, klippare, rosa älskare, pianist. Också är jag lite galen emellanåt.

Kanin-Eva

  • Inlägg: 785
    • Dalarna
SV: Para kanin eller inte?
« Svar #5 skrivet: 13 apr-15 kl 13:43 »
Jag skulle inte para så gamla kaniner (för första gången) om det inte finns mycket goda skäl. Och då menar jag väl först och främst att linjerna är värdefulla. Jag har ett par gånger gjort liknande försök och det har inte lyckats. I ett fall fattade mamman inte alls att hon skulle dia ungarna så de svalt ihjäl innan jag upptäckte det. I de andra fallen har honan inte ens blivit dräktig.

Du kan chansa men inte utan att du verkligen har tagit ställning till varför just den kaninen ska gå vidare i avel. Och att du är medveten om att det troligen leder till problem av något slag.
Lever min dröm på världens vackraste plats med min man, kaniner, hundar, höns och odlingar.

 

Emmafemman

  • Inlägg: 20
    • Ångermanland
SV: Para kanin eller inte?
« Svar #6 skrivet: 02 maj-15 kl 17:16 »
Jag hade en hona som var 5 år, hon lyckades tjuvpara sig med en annan kanin här hemma. Det gick åt skogen, både ungar och kaninmamman dog pga att hon inte lyckades föda fram och första ungen fastnade.  Jag tycker inte att du ska para så gamla kaniner.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

512 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superbra tidning där det mesta tas upp! Klart prisvärd läsning.
/Theo

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser