Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Icke magnetiska skruvar  (läst 2864 gånger)

DennisCA

  • Inlägg: 2638
    • Finland
Icke magnetiska skruvar
« skrivet: 12 jan-15 kl 22:09 »
Har ni några tips på var jag kan köpa träskruvar, 3,5x16mm, 4x20 och 4x25 är intressanta. Köpte mässingsskruvar på biltema men dom var bara plätterade. Hade hoppats det var riktiga mässingsskruvar då det inte stod att dom var plätterade utan bara rakt av "Mässing". Vilseledande etiketter... Borde haft med en magnet.

Bygger magnetlås för att barnsäkra köksskåp och dylikt och jag vill skruva fast det på insidan av skåpen, så ska man kunna ta upp en hasp med en kraftig neodymmagnet genom dörren, haspen och hållaren tänkte jag skruva fast, men skruvarna kom jag på skulle ställa till trubbel med hela mekanismen. Så jag behöver skruvar som inte påverkas av magnetism.

Alexn72

  • Inlägg: 1470
    • Skåne
SV: Icke magnetiska skruvar
« Svar #1 skrivet: 12 jan-15 kl 22:29 »
köp rostfria
men kolla dem med magnet , det finns de som är magnetiska och rostfria...

Ett svart får

  • Inlägg: 9921
    • Bohuslän
SV: Icke magnetiska skruvar
« Svar #2 skrivet: 12 jan-15 kl 23:35 »
Ja, antingen rostfria av bra legering eller också mässingsskruv från exempelvis en båttillbehörsaffär. Biltema är inte alltid att lita på.

torbjorn

  • Inlägg: 14010
    • Medelpad
SV: Icke magnetiska skruvar
« Svar #3 skrivet: 12 jan-15 kl 23:40 »
Överhuvudtaget så brukar "mässing" bara innebära en mässingsliknande ytbehandling inom byggbranschen nuförtiden. Spelar ingen roll om man handlar på Biltema eller något dyrt byggvaruhus, så får man räkna med att det är stålskruvar och aluminiumlister som har fått något gulaktigt utanpå.

ensamhet

  • Inlägg: 3969
    • Lappland
SV: Icke magnetiska skruvar
« Svar #4 skrivet: 13 jan-15 kl 09:09 »

 

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14844
    • Östergötland
SV: Icke magnetiska skruvar
« Svar #5 skrivet: 13 jan-15 kl 15:23 »
De rostfria skruvarna på Biltema finns i 2 varianter, A2 och A4-kvalitet. A4 borde vara omagnetiska medan A2 kan vara magnetiska.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

626 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Förvånansvärt väl sammansatt och innehållsrik tidning! Kanske är det just för att den är skriven av entusiaster, inte professionella skribenter, som den andas så mycket glädje och inspiration.
/Jeuce

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser