Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vinterförvaring av ingefära?  (läst 8598 gånger)

MissT

  • Inlägg: 596
    • Västergötland
SV: Vinterförvaring av ingefära?
« Svar #20 skrivet: 06 dec-14 kl 19:51 »
Så här ser min ingefära ut nu, och det är dags att skörda. Knölen jag satte i våras har femdubblat sej. Nu skall jag skörda allt utom en bit som får fortsätta att växa. Och så lägger jag ny jord runt kanterna.
 Den får inget dagsljus utan bara från lysrör, 13 tim/dag. Jag är noga med att den aldrig får torka ut.

Inga-Karin E

  • Inlägg: 413
    • Halland
SV: Vinterförvaring av ingefära?
« Svar #21 skrivet: 06 dec-14 kl 20:08 »
Jag har aldrig hört att man kan odla ingefära! Blir  det bra?

MissT

  • Inlägg: 596
    • Västergötland
SV: Vinterförvaring av ingefära?
« Svar #22 skrivet: 06 dec-14 kl 22:10 »
Min ger bra med rötter. Och lika stora som dom man köper, fast obesprutade. Tycker det är enkelt att odla ingefära.

mmeo

  • Inlägg: 667
    • Östergötland
SV: Vinterförvaring av ingefära?
« Svar #23 skrivet: 06 dec-14 kl 22:11 »
Kul med en bild, MissT!  :) Sådär stor och välväxt var aldrig den jag odlade. Jag ska satsa på en vidare kruka nästa år.

 

MissT

  • Inlägg: 596
    • Västergötland
SV: Vinterförvaring av ingefära?
« Svar #24 skrivet: 07 dec-14 kl 17:33 »
En vid kruka behöver den absolut, och tänk på att lägga roten vågrätt när du planterar. Låt den aldrig torka ut helt. Om den vissnar kan det bero på spinn, dom gillar ingefära. Om det inte är spinn utan ljusbrist, så tror jag man kan ha den kvar i krukan och låta den vila till ca februari. Då borde den växa bättre sedan. Jag skulle gjort så i alla fall.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

502 gäster, 2 användare (1 dolda)
Nina W

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser