Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Litet problem  (läst 2315 gånger)

Mandersson71

  • Inlägg: 4
    • Skåne
Litet problem
« skrivet: 02 aug-14 kl 14:40 »
Hej,

Har ett litet problem med vårt enskilda avlopp.
Som ni kan se på bifogad bild har vi:
Trekammarbrunn (TKB) - Stenkista I Brunn (SKB) - Spillvatten Brunn (SPVB).
I spillvatten brunnen sitter det en dränkbar pump ansluten till en slang (som jag trodde var dragen ut till en närliggande å) - men det visar sig att denna slang är ansluten till en annan brunn (????) i vår gamla vedbod.

Då vi för en tid sedan fick översvämning i vedboden har jag funderat på vart detta vatten kommer ifrån och som skrivet konstaterade jag idag att det kommer från spillvatten brunnen.

Är här någon som har koll på hur denna typ av konstruktion av avlopp borde fungera - då jag aldrig sett denna typ tidigare.

Ska vattnet i den sista brunnen (den med ????) rinna neråt i marken eller hur är det tänkt egentligen???

Tacksam för svar...

/Mathias

Mandersson71

  • Inlägg: 4
    • Skåne
SV: Litet problem
« Svar #1 skrivet: 02 aug-14 kl 17:59 »
Uppdatering....

Fick tömt den sista brunnen och i sidan på den en bit ner (typ 80-90 cm) går det ett rör bort från brunnen...

Hmmmm - vart går det röret tro?

Får väl ta hit en tjomme med en redig spol slang och se om det kanske är stopp i det röret (vart det nu går hän)....

Mandersson71

  • Inlägg: 4
    • Skåne
SV: Litet problem
« Svar #2 skrivet: 03 aug-14 kl 12:01 »
Uppdaterad bild över konstruktion.

Mvh: Mathias

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14959
    • Östergötland
SV: Litet problem
« Svar #3 skrivet: 03 aug-14 kl 13:57 »
Det var ett redigt hopkok ;D

Hoppas det kommer en markbädd, infiltration eller någon annan reningsanläggning nedströms sista brunnen.

Du skulle nog koppla bort dagvattnet från spillvattensystemet. Varken lagligt eller bra att späda och kyla ned det förorenade vattnet.

Mandersson71

  • Inlägg: 4
    • Skåne
SV: Litet problem
« Svar #4 skrivet: 03 aug-14 kl 14:31 »
Hej,

Tack för ditt svar (Själv är bäste Dräng)...

Nog fan e det ett hopkok alltid och hoppas kan man ju att det kommer en markbädd/infiltration nedströms den sista brunnen (det är ju detta ingen vet)...suck.
Skall sägas att avloppet skall rättas till senast 2016-09-30 (efter åläggande av kommunen), då vi är 4 fastigheter lutar det åt en gemensam anläggning (Minireningsverk).

Men tills dess får jag försöka lösa problemet som har uppstått :)

Cheerio

/M

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14959
    • Östergötland
SV: Litet problem
« Svar #5 skrivet: 03 aug-14 kl 17:24 »
Det brukar synas var bädden ligger eftersom den behöver luftning.

Testa med en lång trädgårdslang som du sätter dit ett bakåtspolande munstycke på, och mata in det i röret som går från sista brunnen. Det kommer nog att rensa bort stoppet, och så får du se hur långt det är till bädden/stenkistan eller vad de hittat på.

Är det ett besvärligt stopp så går det bättre med högtryckstvätten, men då måste du ha en lite starkare slang. Jag har kört med en 1/4-tum industri-pvc-slang (tål 35 bar och är billig). Om man inte har för små hål i munstycket så blir inte trycket så högt att slangen spricker. Eller så kan man använda en PEM-slang rakt av, om det inte är för långt till stoppet.

Lycka till :)

 

Dea

  • Inlägg: 55
SV: Litet problem
« Svar #6 skrivet: 09 aug-14 kl 21:11 »
Enligt din skiss ser det ut som dag/regn vatten är ihopkopplat med det ordinarie avloppssystemet??? Och toaletten ser ut att vara ansluten till dagvattnet?! Om det nu är två år kvar tills avloppet skall göras om och du vill slippa översvämmning är det en bra idé att koppla isär ordinarie avlopp och dagvatten, dessa har inget med varandra att göra.
Får du mycket regn så går ju detta ut i vedboden...
Med största sannolighet ligger det ett rör från vedboden ut i något dike nånstans. Mycket vanligt att man gjorde så för inte alls länge sedan..
Spola med högtryck är nog enda sättet, annars får man ju gräva upp och göra en ordentligt infiltration, men det gör man ju knappast om hela skiten ska göras om ändå  ;D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

515 gäster, 1 användare
javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser