Enligt jordbruksverket 
Har du ett system med flera våningar får du som mest ha 7 höns per m² tillgänglig yta men maximalt 20 höns per m² golvarea.

Om du har dem i bur

Krav inom Europeiska unionen är att de ska ha tillgång till värprede, ströbad ett visst antal timmar per dygn och sittpinnar. Det får maximalt vara 16 hönor i varje bur. Där en bur inte får vara mindre än 0,2 kvadratmeter och varje höna måste ha en yta på minst 0,06 kvadratmeter. Detta innebär att det går 16 höns per 0,96 kvadratmeter. Dessa krav överensstämmer med svenska djurskyddslagen
Frigående höns inomhusEn fritt frigående höna inomhus har därmed rätt att sprätta. Hönan måste ha tillgång till sittpinnar, vilka är uppbyggda i våningssystem och kan då fritt välja sittplats. Enligt kraven behöver den aldrig få se dagsljus och stallet ska rymma maximalt 9 hönor per kvadratmeter. Det finns ingen maxgräns för hur många hönor man får ha i varje stall. Minst en tredjedel av golvytan ska utgöras av ströyta.
om de dessutom får gå ut utomhus så ska varje höna ha tillgång till 4kvm utomhusyta
Ekologiska höns.Ytan för ekologiska höns är sex hönor per kvadratmeter.

Har hört att man i speciella fall också kan få lov att ha 12 hönor per kvm

Så ta du 6 st hönor och sätt dem på 1 kvm golvyta och försök se om det är någon som kan lyckas flaxa med sina vingar

Och detta är helt lagligt
Detta är ju förstås politiska skapade lagar som tillkommit genom kapitalismen och allt för att möjliggöra så att de ska kunna tjäna så mycket pengar som möjligt.

Men räkna inte med att det gäller privatpersoner om du skulle få besök av Djurskyddet

för de kör en helt egen agenda och då gäller inga lagar mer än deras egna tolkningar.

Ska du bygga ett eget hönshus så kolla in Annorlunda hönshus,
http://www.alternativ.nu/index.php?topic=165476.0Och använd sund förnuft och se till att du håller dig med ett så rimligt långt avstånd som möjligt under de gällande lagarna så blir nog allting bra, Både för dig och dina höns,
