Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Odla pumpa i halm och hönskit?  (läst 4159 gånger)

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
Odla pumpa i halm och hönskit?
« skrivet: 08 okt-13 kl 14:34 »
Pumpor växer ju väldigt bra i kompost :) Problemet är att vi flyttade till denna gården hösten 2012 och har haft mycket att ställa i ordning så det har inte odlats jättemycket detta året pga tidsbrist. Med andra ord finns det knappt någon kompost att tillgå till nästa års odlingar. Tyvärr har vi inte något bra trädgårdsland heller då det som så småningom ska bli köksträdgård idag är en gammal vall med rätt mycket rotogräs.

Hönsskit, rent eller blandat med torv och spå finns det gott om, likaså halm, Min fundering är därför om man nu under hösten skulle göra högar där man varvar halm och hönsgödsel. Låter dem ligga över vintern och sedan sätter pumpor i högarna nästa år. På grund av rotogräset funderade jag på om jag kanske skulle lägga markväv i botten.

Vad tror ni skulle det kunna funka? Jag vill ju helst odla med de resurser som finns på gården och i väntan på att nassegrisar ska fixa till vallen nästa år så  försöker jag hitta på lite sätt som kan göra en mindre odling möjlig.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

anne-li

  • Inlägg: 2191
  • Vegan (en etisk fråga) ekologi-klimatsmarta val!
    • -
SV: Odla pumpa i halm och hönskit?
« Svar #1 skrivet: 09 okt-13 kl 08:41 »

Jo det fungerar utmärkt!
Markväv, halm, torv och hönsskit och
det är ett bra alternativ till ett odlingsland.
Efter skörden nästa år är det lätt att lägga komposten på vallen
eller där ni behöver gödsel!
Du kan även lägga halm under dina pumpor
istället för att de ligger på marken.








« Senast ändrad: 09 okt-13 kl 10:28 av anne-li »
A free spirit-independent straight female som älskar livet!
Sko-storlek 42!

 

Eldjarn

  • Inlägg: 46
    • Västergötland
SV: Odla pumpa i halm och hönskit?
« Svar #2 skrivet: 10 okt-13 kl 20:26 »
Har nyss skördat squash/pumpa från den ”limpa” som jag la upp förra hösten. Den bestod av hästgödsel varvat med gammalt hö och skörderester och lite jord, 1,5 meter brett och cirka 70 cm högt. Alltihop täcktes med löv över vintern. I juni satte jag ner squashplantorna i var sin liten grop med jord i limpan. Jag har aldrig behövt någon markduk under mina limpor, ogräset orkar inte igenom dem. Det går annars att använda dubbelt lager av gamla tidningar i stället för markduk. När tidningslagret har multnat så har rotogräset kvävts. Hönsskit blandat med torv och spån bör fungera utmärkt som ersättning för hästskit, men oblandad hönsskit ska man nog vara försiktig med.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

565 gäster, 1 användare
pragmatic

* Forum

* Om tidningen Åter



- Jag älskar när tidningen kommer! Myskväll och massor med läsningar!
/Melissa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser