Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Gris: Duger halm från 2011?  (läst 1126 gånger)

tillerosa

  • Inlägg: 21
    • Jämtland
Gris: Duger halm från 2011?
« skrivet: 22 maj-13 kl 09:01 »
Hej griskunniga! Jag fick inget svar på min förra fråga (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=154140.0) så jag prövar en annan.

Vi ska som sagt ha två grisar och letar halm. Efter fjolårets bedrövliga sommar är det inte helt lätt, men det finns halm från 2011 att köpa. Enligt säljaren är den torr och fin i rundbal. Duger det åt grisarna?

Halte

  • Gäst
SV: Gris: Duger halm från 2011?
« Svar #1 skrivet: 22 maj-13 kl 09:03 »
Ja absolut. Det är väl för att strö med gissar jag?
Är halmen fin och om ni har plats i transporten så köp så mkt ni kan.. Det gör inget om det står några år om förvaringen är torr och bra, bra halm börjar bli både dyr och svår att på tag på så hittar man är det bara köpa på..

tillerosa

  • Inlägg: 21
    • Jämtland
SV: Gris: Duger halm från 2011?
« Svar #2 skrivet: 22 maj-13 kl 11:52 »
Tack snälla för svaret! Tyvärr får vi nog inte med oss mer än tre balar på släpvagnen, men det får väl bli fler vändor i så fall. Hur länge kan man räkna med att en bal på 200 kilo räcker som strö till två djur?

(Märkligt. När jag var liten brukade morfar till slut bränna halmen för att det aldrig gick åt ... och nu åker man land och rike kring för att få tag på något så basalt.)

Halte

  • Gäst
SV: Gris: Duger halm från 2011?
« Svar #3 skrivet: 22 maj-13 kl 14:10 »
Jättesvårt att säga.. "Länge" är mitt svar.. Grisar är ju väldigt renliga av sig och "kackar ju inte i eget bo" så att säga, och det är ju bara i liggdelen man strör om man nu har dem utegående.. Därav går det ju inte åt så fasligt mkt halm.

 

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14951
    • Östergötland
SV: Gris: Duger halm från 2011?
« Svar #4 skrivet: 22 maj-13 kl 14:48 »
Halmeldare gör att lägsta priset inte längre är vad snöret kostar. Halm kan i vissa fall vara dyrare än ensilage. Världen är upp och ner...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

590 gäster, 2 användare (1 dolda)
Helena Wätte

* Forum

* Om tidningen Åter



- Makalöst mysig och lärorik tidning för en som tycker om återbruk och självhushållning!
/ PW

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser