Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hjälp med hönsgårdsbygget!!  (läst 1168 gånger)

Enrishönan

  • Inlägg: 3
    • Västergötland
Hjälp med hönsgårdsbygget!!
« skrivet: 26 apr-13 kl 19:01 »
Hej alla alternativare!
Jag är en nyfrälst hönsägare som behöver några råd kring hönsgårdsbygget. Vi bor inne i stan och behöver bygga ett hägn för de kommande tre hönorna, frågan är bara hur vi får till det på bästa sätt. Hur skulle ni ha gjort i mitt ställe (se bif bild, hägnet ska vara på gräsplätten där alla grejor står)?

Förutsättningarna är följande: nätet ska gå längs med staketet och sedan på yttersidan av buskarna och sedan längs med gräskanten. Jag vill helst ha gården täckt med nät pga rovfåglar men hur gör man då med befintliga buskar? De vore trevligt för både folk och fä om de fick vara kvar. Och hur viktigt är det att inte småfåglar och duvor kommer in? Hur högt behöver det vara?

Frågorna är många och jag vore jättetacksam om någon kan ta sig tid att svara.

Tack på förhand!!

Kelpie

  • Inlägg: 209
    • Västergötland
    • 'Höna Hem'  hönshus inredning
SV: Hjälp med hönsgårdsbygget!!
« Svar #1 skrivet: 26 apr-13 kl 19:59 »

Hej!  - Iaf beträffande höjden så tycker jag att du ska minst 'ståhöjd'.. vi har som högst 3m och får då plats med syrenberså och mindre träd. Jag klippte ner en del men ett träd ville jag behålla och då 'sydde' jag nätet (Allox rådjursnät) runt stammen helt enkelt. Helst ska främmande fåglar hållas ute pga smittorisk.. duvor kan inte ta sig in hos oss men däremot småfåglar - fast av någon anledning så är det väldigt sällan de gör det.
Lycka till med hönsen!  ;D
Hönshus inredning
Höna Hem
www.honahem.com

Enrishönan

  • Inlägg: 3
    • Västergötland
SV: Hjälp med hönsgårdsbygget!!
« Svar #2 skrivet: 27 apr-13 kl 10:08 »
Tack för tips!! Ska fundera på att klippa lite i buskarna kanske. Och ev skulle ju ett bärnät över den öppna delen vara en idé?

Finns det någon annan som har tankar? Jag har köpt putsnät till hägnet och tänker gräva ner det några decimeter i marken.

Är det nån som vet om Hedemorahönor gärna flyger?

Husihelvete

  • Inlägg: 59
    • Västmanland
    • HUSIHELVETE.SE
SV: Hjälp med hönsgårdsbygget!!
« Svar #3 skrivet: 27 apr-13 kl 11:26 »
Ståhöjd är ett måste, i alla fall om man vill gå in i hägnet. Det vill man. I mitt fall valde jag att näta taket också, efter en incident med en höna som bestämde sig för att vilja inspektera omgivningen.

Titta på bilderna på min blogg www.husihelvete.se så kanske du får svar på några av dina frågor.
Surfa in på WWW.HUSIHELVETE.SE och läs om vårt egenritade hus. Bygget, inredningen, trädgården och livet. Över 421.000 har redan gjort det.

 

Enrishönan

  • Inlägg: 3
    • Västergötland
SV: Hjälp med hönsgårdsbygget!!
« Svar #4 skrivet: 28 apr-13 kl 00:00 »
Har skissat och tänkt hela kvällen på hägnet, det blir nog bra det här. :) Det får bli ståhöjd i större delen av gården, och bärnät över hela buskarna.

Tack för input!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

560 gäster, 2 användare (1 dolda)
mess59

* Forum

* Om tidningen Åter



Så glad att jag hittade denna tidning och det är lite som julafton varje gång den kommer i brevlådan
/Mathilda Oja

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser