Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Picovindkraftverk (VAWT)  (läst 3313 gånger)

Gorlov

  • Inlägg: 2
    • -
Picovindkraftverk (VAWT)
« skrivet: 14 mar-13 kl 11:38 »
Hej, kul att vara här!  :)

Jag har printat ut ett väldigt litet vindkraftverk av Gorlov-typ med en liten Savonius-del för startens skull.
C:a 30 cm hög och 17 cm i diameter.
Målet är att ladda (underhållsladda ev) 12V batteri.
Och jag gör det här mest för att det är roligt, men även som en liten övning inför ett större projekt.
Jag är i princip helt nollad på det här området. Jag har försökt läsa på så mycket det går men har ändå ganska många frågor.


Generatorn tänkte jag mig en 3-fas Y-kopplad pannkaksgenerator med neodymmagneter. 12 magneter och 9 st spolar.
Detta verkar vara en vanlig lösning.

1. Varför just 12 magneter och 9 spolar? Att det är multiplar av 3 är jag med på pga 3-fasen. Men varför just fler magneter än spolar?
2. Vad tror ni om de här magneterna? Ju starkare desto bättre va? Och ju större area desto bättre, eller är det volymen? Tänker att mina 40x10mm är bättre än runda med diameter 10.
   a) http://www.ebay.com/itm/NEODYM-MAGNET-QUADER-N52-40x10x5mm-35-KG-/261181755003?pt=Lautsprecher_Selbstbau&hash=item3ccfa54e7b
   b) http://www.ebay.com/itm/10-NEODYM-MAGNETE-30x5x2-mm-NdFeB-N35-MAGNET-3-9-KG-/170642930689?pt=DE_Haus_Garten_Home_Office_Pr%C3%A4sentationsmaterial&hash=item27bb1c7c01

Jag har försökt använda mig av den här för att räkna ut antal lindningsvarv och area för kabeln. http://24volt.eu/generatorkonstruktion.php
Men... den känns inte helt lämplig för mitt lilla projekt. För den är för HAWT va?
Jag misstänker att jag ska använda mig av lite tunnare tråd samt fler lindningsvarv för att uppnå laddspänning vid låg vindhastighet. (Diagram1)

3. Nån som har ett förslag på hur många varv jag ska linda samt lämplig area på tråden? Eller hur jag skulle kunna testa mig fram till lämplig area?
4. Är det bättre att göra rotorn av metall?

Bifogar bilder på första utkasten på rotorn och statorn.

torbjorn

  • Inlägg: 14047
    • Medelpad
SV: Picovindkraftverk (VAWT)
« Svar #1 skrivet: 14 mar-13 kl 18:41 »
Det verkar märkligt att välja ett udda antal spolar i statorn, om inte järnkärnan är utformad så att man får så att säga två poler per spole. I så fall får vi 18/3, dvs en 6-polig maskin. Kan man då arrangera rotorns magneter så att det går åt två magneter per pol (fyra per polpar) så skulle man få en konstruktion där allt även i teorin går jämnt ut.

Hur är det tänkt att statorns plåtpaket (samt de järndelar i rotorn som för över magnetflödet från magneterna till polskorna) ska se ut?

Ta gärna en titt på fabrikstillverkade bevisligen fungerande synkronmaskiner för att få tips på hur saker och ting ska vara dimensionerade. T ex bilgeneratorer, permanentmagnetgeneratorer som sitter innanför svänghjulet på motorcyklar och snöskotrar, små synkronmotorer i tvättmaskinsprogramverk och för snurrtallriken i mikrovågsugnar, stegmotorer som används i t ex bläckstråleskrivare och diskettstationer. Kapstan- och trummotor från en gammal VHS-video kan också vara användbara som studieobjekt.

Gamla elmaskinhandböcker, i synnerhet tyska sådana, kan också vara bra att studera.

 

Gorlov

  • Inlägg: 2
    • -
SV: Picovindkraftverk (VAWT)
« Svar #2 skrivet: 17 mar-13 kl 22:04 »
Är det bästa att göra rotorn av metall?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

463 gäster, 1 användare
Lilla i

* Forum

* Om tidningen Åter



Kan verkligen rekommendera denna utmärkta matnyttiga publikation! Blir förvånad varje gång den dimper ner hur bra och detaljerade artiklarna är. Dessutom mycket inspirerande. :)
/Anders Ö

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser