Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  släppa ihop yngre och äldre vaktlar  (läst 2062 gånger)

malle h

  • Inlägg: 56
    • Värmland
släppa ihop yngre och äldre vaktlar
« skrivet: 03 mar-13 kl 11:35 »
hur gör man när man ska släppa vaktlar med olika åldrar? fungerar det alltid? har några kycklingar som ska ihop med två vuxna vaktlar.
Har bondkatt. kaniner. fjäderfän som höns med mera.

Löparnäs

  • Inlägg: 310
    • Västerbotten
    • TjäderAndens
SV: släppa ihop yngre och äldre vaktlar
« Svar #1 skrivet: 07 mar-13 kl 14:17 »
Släpp ihop dom innan kycklingarna blivit könsmogna.. dvs när de är ca 3-5v.. har de blivit äldre än 6v så blir det svårare..

Flytta gärna alla till en ny bur ett tag.. om det inte går så flytta bort de vuxna en dag och möblera om helt i buren. låt ungdomarna göra sig hemmastadda och hitta till alla gömslen innan du släpper in de stora.. släpp gärna en och en med lite tid emellan.

Håll tummarna..
Har höns för trevligt sällskap, ägg och kött

 

hen

  • Inlägg: 446
  • extremt mycket frågor...
    • Småland
SV: släppa ihop yngre och äldre vaktlar
« Svar #2 skrivet: 11 mar-13 kl 09:39 »
jag städade buren och flyttade om allt släppte ner dom "nya/unga" först och sedan dom äldre.... sedan hade jag det mörkt ett tag :D

funkae jätte bra


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

517 gäster, 3 användare
LeonidaZel, Ros-Marie Karlsson, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser