Detta är en kompostfråga, hoppas den kommit rätt.
Jag får sågspån från ett finsnickeri och undrar hur man kan kompostera det?
Har funderingar om att lägga ett riktigt tjockt lager och vattna med BioBact - tror ni att det kan bli mulligt och rätt pH till ex blåbärsbuskar?
Någon trodde det kunde bildas giftiga mögelsporer i just sågspån. Är det någon som vet och kan tipsa mig.
Vi hade energiskog som kördades men inte kunde säljas så en stor hög blev liggandes och den blev underbar mull till sist, skulle inte samma sak hända med sågspån? Det är mest lövträds spån.
Det framgår inte exakt vad det är för spån, sågspån tror jag blir kompakt i tjocka lager men det är kanske mer hyvel- och frässpån som är lite fluffigare.
Näring behöver tillföras och enklaste sätte att göra det (inbillar jag mig) är att använda spånet som strö i hönshus och hönsgård. Vi brukar fylla på med spån, halm och löv i hönsens utegård och efter några veckors krafsande, skitande och lite regn på det kan man räfsa ihop nåt som är fantastiskt att lägga i komposten eller marktäcka med. Hönsgården håller sig fräsh och fin samtidigt.
Du kanske har för stora mängder spån att ta hand om för att detta ska vara praktiskt.