Hej,
Räkna ut vad vakteluppföddning kostar dig.
Med 8 veckor väger jumbo rund 300g.
Kostnaden är då här med 30 kycklinger per kläckning:
- kläcksmaskin och värmelampan första 4 veckor ~ 200,-kr
- kuddespån och hö ~ 100,-kr
- 42 kg foder a 10,-kr/kg = 420,-kr (i medel 25g/dag/jumbo * 56 dager)
- grönsaker 50,-kr
mer våger jag inte att räkna i. (EL, Godis, Jobb, sand)
Allt ihop är det nu 770,- kr fixkoster

för 30 vaktler.
Och da har vi inte 1 ägg första 8 veckor. Bara minus (mysfaktor kan man ju inte räkna i

)
Normalt blir 50/50 höns/tupper( om jag har tur):
Överskott hönor sälja jag (i 2 år var det 18 stücken värpvaktler, ingen jumbo nu) 80,-kr. Själv om jag kunne sälja 10 hönor (inte so stor "marknad" här) har jag bara fixkostnader i. Inte 1 krona för allt jobb.

Och det är ganska mycket att städa, sköta med vaktler.
Tupper spela ingen roll slakt eller avelsdjur 40,- kr. Den äter, bai.. ju också. Lite extra med större mängder är ok. Men mindre---nej.
Då äter vi hellre upp den själv. Och den är gott

Vi 4 och katter 2.
2 burk kattmat kostar nu snart 20,-kr och med en jumbo blir mina katter ganska mätt hela dagn.
MvH
Danielle