Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Biodlingscentrum i Västra Götaland  (läst 5683 gånger)

Edward.

  • Inlägg: 3134
  • A NOBLE SPIRIT EMBIGGENS THE SMALLEST MAN
    • Gästrikland
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #20 skrivet: 15 jun-12 kl 13:48 »
Enligt en del  begär de för mycket. Redovisningskravet uppfattas så högt ställt att det inte är motiverat att söka pengarna. De kan vara mycket petnoga med revisionen, t ex att underkänna traktamentesersättning för frukost på tågresor (man kan faktiskt ta med egna bullar och en kaffetermos när man reser) eller kräva in dubbla verifikat, fakturor, betalningskvitton och beslutsunderlag etc. En förstudie av projektets inriktning och möjligheter. Mer än 20 000 kr kommer att behövas. Men jag har ingen bild ännu av hur mycket.

Om man ska hård dra det så tackar vissa nej till pengar pga av de inte får fika/frukost betalt på tågen ?  ;)

Eftersom det är skatte medel i grund och botten så är det inte fel att de kräver god redovisning. Dock så är det bra om alla parter förstår vad som krävs och hur redovisning ska göras innan, är alla överens så behöver det inte bli problem, bättre att fråga först än att tro och bli besviken efter.

Ni får sätta er ner och fundera över vad ni vill göra, vad som behövs för att göra en för studie, sök pengar för det, formulera projektet och söka skarpt, får ni nej, fråga varför , formalera om och sök igen.

Lycka till  o:)

mvh edward :P
"Fastän det är väldigt gott att äta honung, så finns det ett ögonblick alldeles innan man börjar äta den som nästan är ännu bättre." Nalle Puh

olof

  • Inlägg: 2715
    • Skåne
    • Min blogg med sökord biodling
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #21 skrivet: 15 jun-12 kl 16:45 »
Detta borde väl vara något som görs ihop med ett universitet? Där finns mycket pengar att söka.

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #22 skrivet: 18 jun-12 kl 19:28 »
Om man ska hård dra det så tackar vissa nej till pengar pga av de inte får fika/frukost betalt på tågen ?  ;)


Det klagomålet kom från LEADER-administrationen i Sverige! De tycker att EU-revisorerna är alldeles för petnoga.


Om man skall hårddra det så kan en LEADER-check ge en 20 000 kr för 100 timmars redovisningsarbete, medan ett verksamhetsbidrag från den lokala sparbanksstiftelsen kan ge en 50 000 kr för 10 timmars redovisningsarbete. Då väljer man att lägga sitt krut på att söka pengar av Sparbanken , eftersom det ger en bättre timlön. ;)
« Senast ändrad: 18 jun-12 kl 19:32 av S:t Suresh av Assisi »

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #23 skrivet: 18 jun-12 kl 19:30 »
Detta borde väl vara något som görs ihop med ett universitet? Där finns mycket pengar att söka.

SLU är en given samarbetspartner. Men kontakten med dem hamnar nog i förstudien.

Har du någon mer specifik aning om var de där "massorna med pengar" finns för biodlingens räkning?

knutte

  • Inlägg: 149
    • -
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #24 skrivet: 18 jun-12 kl 22:00 »
Berätta vad ni tänker göra, hur och varför. Finansiering har väldigt olika betingelser, är det landsbygdsutvecklande, är det nätverksbyggande, genus perspektiv, skapa arbetstillfällen, gröna näringar?
Tycker fortfarande att du bör läsa på och tänka efter, rusa inte på med att söka pengar. Bli inte ett kort projekt som dör när extern finansiering är slut. Skapa något hållbart!
ha det gott!

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #25 skrivet: 19 jun-12 kl 22:25 »
Berätta vad ni tänker göra, hur och varför. Finansiering har väldigt olika betingelser, är det landsbygdsutvecklande, är det nätverksbyggande, genus perspektiv, skapa arbetstillfällen, gröna näringar?
Tycker fortfarande att du bör läsa på och tänka efter, rusa inte på med att söka pengar. Bli inte ett kort projekt som dör när extern finansiering är slut. Skapa något hållbart!
ha det gott!

Jag är inte ensam om detta och det finns mängder av förarbeten som jag inte presenterar här. Jag fiskar bara efter allmänna tips.

Möte med kommunförbundets näringslivsrådgivare är i vart fall bokat nu.

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #26 skrivet: 16 jan-13 kl 18:32 »
Biinstitutet har nu erhållit tillräckliga medel för att gå in i förprojekteringsfasen.

boltgirl

  • Inlägg: 36
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #27 skrivet: 01 feb-13 kl 02:26 »
Grattis till de pengarna.

Tyvärr så är bidragssystemet svårt korrupt, men om ni vill dansa den dansen så rekommenderar jag att skriva in barn/ungdomar under 18 år som en partiell målgrupp, då öppnas dörren till bl.a. Allmänna Arvsfonden. Kan ni få med nyblivna svenska medborgare eller asylsökande (jag säger detta med respekt för dem, men inte de strikta reglerna för bidrag, som oftast är skrattretande) så har ni ännu större chans. Kan ni dessutom driva det som ett multinationellt projekt med utbyte med andra EU-länder, så har ni brakstora förutsättningar för att lyckas.

Jag har sökt många bidrag till behjärtansvärda projekt, och tyvärr är det så att merparten av tiden spenderas på att söka bidrag eller redovisa det man fått. Oftast kan man bara söka delstöd, så att summan man får läggs på kostnader medan man söker resten av stödet, istället för på projektet man först sökte stöd för. Vi har ett stort system med människor som sitter med fasta löner och delar ut bidrag, och de måste hållas sysselsatta. Det är en liten procent av pengarna som når sitt slutmål, så jag tycker att alla ska tänka efter både en och två gånger innan de ger sig in i bidragsdansen. Själv har jag blivit snurrig av den! Dessutom så har jag varit med om att ett LEADER-område röstar ned riktigt bra projekt på ren pin kiv, då deras egna områden inte har sökt (och därmed fått) lika mycket som det område de röstar emot. Patetiskt, men sant.

Här är länken till Länsstyrelsens gemensamma stiftelsedatabas, om ni vill dansa vidare:
http://www.stiftelser.lst.se/StiftWeb/SSearch.aspx

 

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
SV: Biodlingscentrum i Västra Götaland
« Svar #28 skrivet: 02 feb-13 kl 13:51 »
Tack för tipset.

Jag kan tillägga att det vi fick för förstudien var 240 000 kr. Det vi nu söker är medel till projekteringsfasen,  upp till en miljon kr under 1-2 år.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

533 gäster, 1 användare
Calvincap

* Forum

* Om tidningen Åter



- Längtar alltid till nästa nummer. De kommer aldrig tillräckligt ofta!
/Annelie R

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser