Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ölsoppa  (läst 6702 gånger)

Moa-Lisa

  • Gäst
ölsoppa
« skrivet: 04 dec-06 kl 18:29 »
Någon som hört talas om ölsoppa?  :o
...recept? Skulle vara kul att prova även om man inte blir så kul av den. ;)

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
Re:ölsoppa
« Svar #1 skrivet: 04 dec-06 kl 20:22 »
Hej!

Jag har aldrig hört om ölsoppa, men förr fanns det något man kallade ölsupa, vilket förmodligen är samma sak.  Dracks (åts?)  traditionellt på julafton. Länken hänvisar till Kajsa Vargs kokbok.

http://hem.passagen.se/boz/graddsoppa.html

Edgar, som inte känner sig lockad

geirh

  • Gäst
Re:ölsoppa
« Svar #2 skrivet: 04 dec-06 kl 22:09 »
Jeg kan bare Øl........

 

Linnea-maria

  • Inlägg: 323
  • grönsaksnörd
    • Dalarna
    • linnea på landet
Re:ölsoppa
« Svar #3 skrivet: 07 dec-06 kl 11:21 »
Jag jobbade en sommar på ett servicehus. En av undersköterskorna där var en hejare på att laga gammaldags husmanskost. Hon gjorde ölsupa till pensionärerna som tyckte det var jättegott. Jag tyckte att det smakade lite underligt.

Så här gjorde hon: Först en rejäl klick riktigt smör + en eller två kanelstänger som fick stekas i det smältande smöret. Sedan hällde hon i svagdricka (det måste vara svagdricka sån där mörk blask) och mjölk så reddes soppan med vetemjöl och sötades med sirap och saltades. Det blev som en välling med söt-salt-besk smak. Kola färgad.

själv har jag aldrig gjort den hemma. Jag vet inte om vi skulle tycka om den, det är nog en vanesak.
Det finns en svagdricka i Dalarna och hälsingland med röd etikett som man använder. Kommer inte ihåg vad bryggeriet heter.
kan själv


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

511 gäster, 2 användare
Bokohammare, LimJans

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser