Jag frågar för en god väns räkning, men eftersom de fåren är här ibland är jag också intresserad.
Det handlar om en liten flock Dalapälsfår bestående av 6 djur (2 kastrerade baggar och 4 tackor). Den yngste baggen hade ett litet, bagatellartat sår mellan hornen för ett par veckor sedan men eftersom vi har hemska erfarenheter av flugangrepp, tog vi det säkra före det osäkra och stängde in honom i ett flugsäkert rum några dagar medan såret läkte. Det var inga konstigheter med det och på några dagar var såret läkt och baggen (och hans kompis) fick komma ut till de andra igen.
Men det som är konstigt är att han fortfarande tycks vilja komma undan flugorna. Han har inga spår av såret, det finns inga andra skador och flugorna är inte på honom mer än på de andra. De har tillgång till en undantagsstuga där de andra fem bara går in vid ösregn, men den här lille grabben vill vara där mycket mer än de andra.
Får är flockdjur och det är inte roligt när resten av flocken inte vill samma sak som man själv... Följaktligen står han i dörren och ropar på de andra, men de lyssnar inte längre på honom, utan betar lugnt på i godan ro.

Det är lite småkomiskt det här, men ändå; varför gör han så?