Jag och min man har funderat på att utöka vår hobby till lite mer av en deltidssyssla och är i dagsläget begränsade av utrymmet här hemma. Vi har därför funderat på att hyra/arrendera ekonomibyggnader i närområdet om vi kan hitta något lämpligt. Det vi behöver är någon form av stallbyggnad, typ gammalt ko eller grisstall samt någon form av loge magasin. Vatten och el är ett måste och det är en fördel om det finns gödselplatta då tanken är att jag ska kunna ha höns i stalldelen. Loge/magasin behövs för foderförvaring och förvaring av kupmaterial för våra bikupor. Vi inser ju att vi inte kommer hitta något helt färdigt som passar våra behov utan att vi måste tillåtas göra vissa förändringar som kostar en del. Därför vill vi ha långtidskontrakt på ca 5 år.
Vi är inte intresserade av byggnader med för stor ruckelfaktor men samtidigt behöver dom inte platsa i en annons i "lyx och glamor tidningen" heller
Hyran måste ju naturligtvis anpassas efter ekonomibyggnadernas storlek och skick men vad jag undrar är
vad som kan anses rimligt att betala i årshyra/m2? Det finns ju många mindre gårdar där ekonomibyggnaderna bara står tomma då marken har köpts upp av kringliggande storgods. Vi pratar alltså Mellanskåne, typ Eslöv, Hörby, Lund & Sjöbo kommun.