Samma kaos har jag hos mej nu....mina tackor vart tjuvbetäckta på sensommaren.Baggarna vart utskrämda ur sin hage av en lös hund...snabb var dom att skrida till verket

Mina har börjat lamma ute nu i full snöstorm...fick ett lamm fött ute i januari i 25 minus,detta gick utmärkt bra.Kylan gör inget,sämre med blött och blåsigt.hursomhelst.har en van ryatacka som ammat för tredje gången ute nu.Hon fick tre lamm.TROR att alla är hennes.(har föressten fått tre trillingfödslar av fem hitills)
Dock så ratar hon helt det största lammet som är ett tacklamm,dom andra två tar hon till sig...har henne instängd i box nu med sina små.Denna tacka har jämt varit så snäll med sina lamm,men nu har faan flugit i henne.hon stångar även bort dom mindre.Mat får dom helt klart,men jag stödmatar med lammnäring två-tre gånger dag.det största tacklammet är nog det som får ta stryck mest av tackan...funderar på att ta in henne som helt flasklamm,men vet ju vad detta innebär.förvisso har jag tänkt behålle henne till avel.Kan ju vara bra att ha en riktigt tam tacka i flocken.
Har någon annan av er varit med om att tackorna helt plötsligt kan bli så här elaka mot sina små???tror iof att dessa tog lukt av andra smålamm i flocken då en annan tacka lammade trillingar samtidigt.Brukar dom vekna och bli snäll??vill inte ha tre flasklamm!!!
mvh//Hallstabonn