Aningen gammal tråd, men jag kan inte låta bli...
Gamla energisparlampor av normalstyrka innehöll ca 5 milligram kvicksilver, normal exponering av kvicksilver för en person i 6-18 månader i västvärlden motsvarar det totala innehållet i en sådan lampa, som bekant är det främst ackumulationen över tid som är farlig, och man kan inte få i sig ens i närheten av hälften av kvicksilvret genom att trampa på en trasig lampa, det mesta sköljs naturligtvis bort med blodet, och en viss del kommer inte i konstakt med foten alls, när det hamnar på eller kondenserar på golvet som i de allra flesta fall är svalare än foten. Jag utgår alltså med god grund ifrån att skadorna på foten har väldigt litet med kvicksilvret i en energisparlampa att göra.
Foten är en vanlig plats att få allvarliga skador av andra anledningar, dels om man trampar på golv som inte är sterila får man lätt in bakterier, det är svårt för många att sköta om infekterade sår på fötterna, det är lätt att gömma fötter om man skäms för hur de ser ut. Folk som är klantiga och har orsakat skada hittar väldigt ofta på en syndabock.
Moderna energisparlampor innehåller i storleksordningen 1 mg kvicksilver, och det är klart att de bör sitta skyddade om de sitter där folk normalt sett är väldigt berusade, är allvarligt psykiskt sjuka, eller har andra problem som gör att de krossar lampor ovanligt ofta, men det är inte mycket att oroa sig för vid normal grad av klantighet.
Min allra mörkaste sida kan ju känna att om man är så klantig att man hinner upp för att byta lampan, tappar den, och sen trampar i den så är det väl nästan dags att Darwins teori gör sig påmind. Men som sagt, det handlar inte om en kvicksilverskada från en energisparlampa, möjligtvis infektioner i såren på grund av skärskador i kombination med urusel skötsel av såret.