Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Transport  (läst 565 gånger)

Flooden

  • Inlägg: 85
    • Dalarna
Transport
« skrivet: 25 aug-13 kl 18:29 »
Funderar på att hämta två stycken 3 månaders brahmahönor. Går det att åka tåg med dessa i en kattbur? Resan är ungefär 3 timmar med ett tågbyte :)

Oskar 123

  • Inlägg: 466
    • Dalsland
SV: Transport
« Svar #1 skrivet: 25 aug-13 kl 19:59 »
går nog, men du får sitta i djurvagnen. varför inte en flyttlåda? känns lite litet med en kattbur till brahmor. fast det beror ju på hur stor buren är.
Bor på en liten gård i Dalsland med familjen. Har gotlandsfår, gäss, hund, katter och höns av diverse raser.

 

Flooden

  • Inlägg: 85
    • Dalarna
SV: Transport
« Svar #2 skrivet: 25 aug-13 kl 21:08 »
En flyttlåda kanske är bättre :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

653 gäster, 1 användare
Numera

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser