Buren slåtterkross eller dragen?

Startat av purex, 23 Jun-11 kl 16:13

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

purex

Vilken som är bäst är kanske inte så mycket att diskutera, men när är det motiverat att köpa en dragen slåtterkross stället för en buren.

Går det så mycket långsammare med en buren? Eller är dom sämre rent maskinmässigt?

Jag har hört att burna slåtterkrossar inte följer marken så bra när det är lite kuperat?

Tjalve

Ja, de finns säker många olika åsikter i frågan är är min: Jag är mycket nöjd med vår bogseradeslåtterkross. Har en JD som slår 2,5 m. Tidigare hade vi en buren SIP 2,15 m med kross. Jag tycker den bogserade går mycket lättare för traktorn än den burna gjorde, känns på varvet och skonar lyftarmarna. Så det går att köra fortare om marken håller och det inte är allt för mycket gräs. På den burna drevs tallrikarna via remmar vilket jag upplever som sämre än mer direkt drift på den bogserade. Håller med om bogserade går bättre vid ojämnheter och klättrar bättre över stenar.
Men visst är det lättare att köra med buren i transport och att komma åt i hörnor och på oregelbundna små åkrar. Bogserade måste vara lyftarmshängda med vidvinkel drag inte gamla som kopplas i draget för då kan man inte svänga tillräckligt tvärt. Enda anledning jag ser för burna slåtter nu är om man behöver så hög kapacitet att man har en på var sida om traktorn och en fram.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

purex

Hur är det med storleken på traktor? Hur många hk behöver traktorn ha för att orka med en bogseradslåtterkross?

Tjalve

Citat från: purex skrivet 23 Jun-11 kl 23:02
Hur är det med storleken på traktor? Hur många hk behöver traktorn ha för att orka med en bogseradslåtterkross?
Vi har ca 70 hk på våra traktorer och de driver vår 2,5 m lätt. Ska man ha maskiner på över 3 m tror jag man bör ha nära 100 hks traktorer. .
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

833 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
Rickard Johansson