Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  könsbestämning  (läst 2664 gånger)

ivy

  • Inlägg: 217
    • Gotland
könsbestämning
« skrivet: 03 maj-11 kl 18:16 »
Börjar med att klargöra att jag kan se skillnad på våra 3vuxna japanska vaktlar.
Skulle könsbestäma mina 16småttingar från senaste kläcket som nu hunnit bli 6-7veckor gamla, men de flesta skummar mer eller mindre. Kan det vara så att tupparna redan börjat para hönorna?
Eller är det tuppar som inte är riktigt redo än för de kommer så lite lite skum.
Honorna har inte börjat värpa än och är det övervägande tuppar vore det ju skönt för dem om jag avlägsnade dem omgående, för många tuppar kan det fördröja äggläggningen hos honorna?

Är osäker på en viltfärgad, ser ut att vara tecknad som en hona, blir ljus efter halva bröstet men den skummar lite lite. Annars är det vita vaktlar det rör sig om vilka kön de är ??? ???
 
En fråga till när någon ändå är inne och läser och kanske svarar, har 3yngre vaktlar på ca 2 1/2 vecka, när vågar man sätta ut dem i samma grupp som 6-7veckorna? Tänkte iaf flytta ut dem i ladugården i nästa vecka med värmelampa så de får bekanta sig mellan galler....

lantis

  • Inlägg: 137
    • Västmanland
SV: könsbestämning
« Svar #1 skrivet: 03 maj-11 kl 22:10 »
Jag har 26 jumbokycklingar som blir 6 veckor på fredag, och tupparna har parat hönorna ett bra tag, så jag ser ju att de som jag är säker på, att det är hönor, har skum där bak. Nåpgra tuppar började gala redan vid 3-4 veckor.

Fem av mina hönor har lagt ägg i  3 dagar nu, så inte försenar det äggläggningen med många tuppar, skulle tro att jag har hälften av var, av de 26.

De som jag vet, att de är hönor, har lite skum där bak, så de är nyparade.

Jag sätter buntband på de tuppar som jag ser gala, många ser man inte på färgen på vad det är för kön, och jag tycker det är lite svårt än att se där bak, syns bättre när de blir äldre.

Jag skulle inte sätta ihop så små med de större, skulle inte chansa. Men det är kanske någon annan som provat?

empre

  • Inlägg: 152
    • Västerbotten
    • GRODDSKIVAN
SV: könsbestämning
« Svar #2 skrivet: 04 maj-11 kl 08:36 »
Jag har 26 jumbokycklingar som blir 6 veckor på fredag, och tupparna har parat hönorna ett bra tag, så jag ser ju att de som jag är säker på, att det är hönor, har skum där bak. Nåpgra tuppar började gala redan vid 3-4 veckor.

Det är tupparna som skummar, inte hönorna, visst?
Bor på landet med hund, katter, getter, höns , kalkoner och vaktlar.

lantis

  • Inlägg: 137
    • Västmanland
SV: könsbestämning
« Svar #3 skrivet: 04 maj-11 kl 08:56 »
Jo, det är tupparna som skummar, men en nyparad höna kommer det skum från.

 

Brokullen

  • Inlägg: 440
    • Dalsland
SV: könsbestämning
« Svar #4 skrivet: 04 maj-11 kl 10:45 »
jag har gjort så att jag satt en bur i buren med dom yngre vaktlarna i ett par veckor och sedan öppnat det funkar bra då har dom fått vänja sig vid varandra utan att dom större kommer åt dom små.

Hönorna är ju lite lilaaktiga ovanför kloaken och det är inte tupparna
Bor på en liten gård med man,2 utflugna+1 barn hemma,2 hästar,2 katter,en olde english bulldog och en grandis, vaktlar, mignonankor, linderödsgrisar och en massa höns.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

473 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser