Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hemkörning av djurmat?  (läst 4198 gånger)

Getpigan

  • Inlägg: 13
    • Dalarna
Hemkörning av djurmat?
« skrivet: 04 apr-11 kl 14:38 »
Hur är det kan man få djurmat hemkört av storfirmorna,eller MÅSTE man helt enkelt ha en bil (altenativt en massa mark så man kan odla det själv) och köra hem det själv?

Luppa

  • Inlägg: 490
    • Norrbotten
SV: Hemkörning av djurmat?
« Svar #1 skrivet: 04 apr-11 kl 14:39 »
Ja, om du köper på bulk/lösvikt, flera ton åt gången.
Djurtokig 80:a i norra norrbotten

Suffolkfår, höns av olika raser. 2 Border Collies, bondkatter och uppfödning av Lejonhuvad kanin för utställning, avel och kel.

Löparnäs

  • Inlägg: 310
    • Västerbotten
    • TjäderAndens
SV: Hemkörning av djurmat?
« Svar #2 skrivet: 04 apr-11 kl 15:08 »
eller köper helpall med säckar...
På en pall kan det ligga ca 21 säckar som väger 15-25kg styck!!

Hundmat är inga problem att få hem så..
Även hönsfoder går..
Har höns för trevligt sällskap, ägg och kött

vallhunden

  • Inlägg: 3009
    • Västergötland
SV: Hemkörning av djurmat?
« Svar #3 skrivet: 04 apr-11 kl 15:09 »
Om man köper pallvis också, så kan man få det hemkört. Ring "Lantmännen Direkt" och fråga om du kan få fodret hemkört!!
Jag köpte foderblock nyss (6st) och fick dom hemkörda...
Kvinna som bor själv på landet med ett 30-tal tackor (Gotlandsfår) och 3 Border Collies.

Existens?

  • Gäst
SV: Hemkörning av djurmat?
« Svar #4 skrivet: 04 apr-11 kl 15:33 »
Foder i säck på pall blir ju dock väldigt dyrt hemkört..då kan man likaväl åka till Granngården och hämta.  Bulk däremot blir ju betydligt billigare, men då är det 3 ton som minst.

vallhunden

  • Inlägg: 3009
    • Västergötland
SV: Hemkörning av djurmat?
« Svar #5 skrivet: 04 apr-11 kl 15:38 »
Man kan beställa mindre än 3 ton, men det blir ju dyrare...
Kvinna som bor själv på landet med ett 30-tal tackor (Gotlandsfår) och 3 Border Collies.

Existens?

  • Gäst
SV: Hemkörning av djurmat?
« Svar #6 skrivet: 04 apr-11 kl 15:49 »
Både Lantmännen och Svenska foder har nu en fast avgift, 7-800 kr per utkörning. Så ju mindre man tar desto dyrare blir det per kilo räknat. Sen vill dom ibland inte blanda vissa sorters foder i poster om mindre än 3 ton, det blir inte bra säger dom. Om det är sant eller ett svepskäl vet jag inte.

tinna.m

  • Inlägg: 2451
    • Skåne
SV: Hemkörning av djurmat?
« Svar #7 skrivet: 04 apr-11 kl 16:18 »
Om det finns nån annan djurägare i närheten kan man kanske få va med på ett hörn, antingen vad som odlas på stället, helsäd, eller vad han köper in.
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country

 

Vurre

  • Inlägg: 1972
SV: Hemkörning av djurmat?
« Svar #8 skrivet: 04 apr-11 kl 20:13 »
Hur är det kan man få djurmat hemkört av storfirmorna,eller MÅSTE man helt enkelt ha en bil (altenativt en massa mark så man kan odla det själv) och köra hem det själv?

Om du ska ha får måste du ha tillgång till biltransport emellanåt. Man tar inte mineralhinkarna på cykeln, precis. Det är alltid - eller till och från i alla fall - grejer man måste åka och handla. Fodertransporten är den mindre delen.

Men ska du ha får måste du naturligtvis ha mark för att ta hö/ensilage och till bete sommartid, annars blir det väldigt dyrt. Bra att ha eget spannmål till kraftfoder också men det kan man köpa av närmaste bonde om man inte behöver så mycket.
snus? vad är priset på en pris?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

554 gäster, 3 användare (2 dolda)
Storsved gård

* Forum

* Om tidningen Åter



Bästa tidningen!
/Malin Eklöv

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser