Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Höanalys/hö till lamm  (läst 1291 gånger)

Jenny på Björkkulla

  • Inlägg: 1212
  • Lev idag, imorgon kan det vara för sent!
    • Uppland
Höanalys/hö till lamm
« skrivet: 31 mar-11 kl 01:07 »
Bonden vi köper hö av hade lovat oss fint hö till lammen men när det kom till kritan kom han släpandes med samma gamla hästhö som vanligt, så nu letar jag nytt hö och har hittat ett som är från slåtteräng och utlovar att det innehåller många örter och olika gräs samt är grönt och fint. Jag har fått analysen som är gjord för häst. Jag har läst i Sjödins bok om analyser anpassade för får och undrar om jag ändå kan få ut någonting vettigt ur analysresultatet för häst?   TAck!
« Senast ändrad: 31 mar-11 kl 01:13 av Jenny på Björkkulla »
Jag och maken har sönerna (4 och 7 år), döttrarna  (1 och 2 år),  Vi har Hedemorahöns, kalkoner, gotlandskaniner och  katter. Tidigare har vi haft en fjällnära hushållsko och hälsingefår, Vi bor i ett 300 år gammalt torp.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

579 gäster, 1 användare
ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser