Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mönster på besticketui  (läst 5028 gånger)

Magda

  • Inlägg: 700
  • Västerbottens kustland
    • Västerbotten
    • Fru Magdas
Mönster på besticketui
« skrivet: 22 jun-06 kl 12:24 »
Jag behöver mönster eller beskrivning på besticksetuier, i tyg alltså. Sådana där man lägger in silvret, eller det rostfria, och rullar i hop å så broderar "skedar" osv på. Jag vet att det måste vara enkelt att tänka ut själv. Men jag hinner inte tänka och mäta å göra fel, då blir det aldrig gjort.

Vore tacksam om någon ville dela med sig av ett sånt mönster/beskrivning.
Fru Magda bor på en gård i Västerbottens kustland med make och tre barn. Lite djur och stora odlingar. Odlar för avsalu med start sommaren 2012. Bloggar på http://blog.frumagdas.se Följ mig gärna på facebook, http://www.facebook.com/frumagdas

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:Mönster på besticketui
« Svar #1 skrivet: 22 jun-06 kl 15:13 »
Rektangulärt tyg (tvättat och krympt samt av sådan kvalitet att det inte flockar). Fålla tyget runt om. Vik upp långkanten två tredjedelar (facken ska gärna bli lite längre än besticken). Sy fack för så många gafflar/knivar/skedar som ryms alt. för så många som behövs. Stoppa i besticken, vik över den tredjedel av tyget som är kvar, rulla ihop paketet och knyt ett band runt.

Att ge måttangivelser känns vanskligt, eftersom endast du vet hur stora och många bestick det handlar om. Personligen skulle jag nöja mig med sex matbestick/paket. Kaffeskedar, tårtgafflar och annat smått kan säkert trängas ett dussin/paket.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

praline1

  • Inlägg: 550
  • 100%bondmora med djur
    • Småland
Re:Mönster på besticketui
« Svar #2 skrivet: 23 jun-06 kl 16:44 »
du kan ta en vacker kökshanduk och vika den på längden men så att bakre delen är lite längre så syr du så du får 12 fack och sätter ett dubbelvikt bommuls band på ena kortsidan så är det bara att rulla ihop och knyta mvh praline1
Bor i mitt lilla hus med hundar katter höns kaniner och gubben Pettson

 

Magda

  • Inlägg: 700
  • Västerbottens kustland
    • Västerbotten
    • Fru Magdas
Re:Mönster på besticketui
« Svar #3 skrivet: 24 jun-06 kl 19:42 »
Tack för hjälpen att tänka.

Då ska jag väl bara ta tag i det å sy.
Fru Magda bor på en gård i Västerbottens kustland med make och tre barn. Lite djur och stora odlingar. Odlar för avsalu med start sommaren 2012. Bloggar på http://blog.frumagdas.se Följ mig gärna på facebook, http://www.facebook.com/frumagdas


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1136 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser