Gå du in på hemsidan, Paradisgården. Finns lite foton där. De "vita" Tennesee Lemon går färgrent nu. De andra skall ihop färgrent inom närmaste veckorna.
Tack! Hittade nästan inget när jag googlade så det var bra du skrev det . Dessa har man som "prydnadsfåglar" eller? Inte till produktion av ägg eller kött?
Japp! Precis! De trivs bäst om de får bo ute hela året. De är mycket köldhärdiga. De har sin "värp period" mars/april-oktober. De är jättetrevliga men knappast tama. Har en massa roliga och mysiga ljud för sig. Det står på hemsidan att vi inte säljer ägg. Meeen...vi får se! Eftersom vi är ganska ensamma om färgerna blir jag nermailad!
- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret..