Tack för hjälpen Torbjörn!
jag följde dina tips och tror att jag hittat något: På kretskortet finns en lång grå resistor (tror jag det är) som löper från långsida till långsida. Med texten 8w5% 4k7 på. Den syns på bilden på kretskortet i den här tråden
https://elektronikforumet.com/forum/viewtopic.php?t=96154När maskinen varit på några sekunder blir den 50+ grader varm och lukten verkar komma därifrån också.
Torbjörn, du som som är kunnig: kan resistorn vara problemet, och vet du i så fall vart man beställer en ny?
Hittar en Rifa-kondensator i anslutning till motorn som ser halvbra ut, inte svullen men lite mikroskopiska sprickor. Rifa-kondensatorn i min maskin är betydligt finare än den som finns att se i den länkade tråden.
Igen, tack för hjälpen och insatserna i den här tråden!