Hur vänja kycklingar vid ny bostad? Tips tack :)

Startat av Nataks, 28 Jul-24 kl 15:54

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Nataks

Kycklingarna är kläckta i äggkläckningsmaskin.
Det är åtta stycken och dom bor inomhus.
Jag har nu köpt en stor hönsholk som säjs vara Ok av jordbruksverket.
Den ska ställas in i en hönsgård med presenningstak som regnskydd.
Hönsgården ska säkras extra med att runt hönsgården så ska jag lägga ned putsnät så det inte ska gå att gräva sig in.

Nu till min undran.
När allt är klart och uppsatt släpper jag in kycklingarna i nya sovholken först och sen släpper ut dom därifrån efter 2-3 timmar eller längre tid?
Jag har tre vuxna gamla hönor och en tupp i hönsgård intill.
De kan se och höra varandra och jag har inte könsbestämt kycklingarna. Sen ska jag släppa ihop hönkycklingarna med de tre vuxna.

Vet inte hur jag ska bli av med tuppkycklingarna men det får lösa sig, ge bort mm

skräptanten

Du släpper in dem i nya huset när det blivit nattamörkt, då är de mycket lugnare. Sedan öppnar du luckan och släpper ut dem i nya utegården på morgonen!
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

Nataks



Vi slutar med Google-annonser för att finansiera hemsidan.
Här kan du lämna ett frivilligt bidrag till tidningen och forumets fortlevnad.
Tack!

* Online just nu

428 Gäster, 0 användare
Som ni alla märker ser forumet galet ut just nu. Det är första steget i en stor uppdatering. I dag lördag börjar jag fila på att snygga till det lite så man känner igen sig. Alla buggar och knepigheter skickas gärna till petter@alternativ.nu eller postas i denna tråd  /Petter

* Forum

* Om Tidningen Åter



- Fantastisk!
/Emma