Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur gör man för att spara en äldre drottning?  (läst 1607 gånger)

hofboss

  • Inlägg: 429
  • Centrala Skåne
    • Skåne
Hur gör man för att spara en äldre drottning?
« skrivet: 25 mar-23 kl 13:17 »
Har en vit drottning som jag vill spara så länge det går, hur gör man för att slippa ett stilla byte?

Thomas_

  • Inlägg: 2219
  • Biodlare sen tidigt 90-tal. Finsnickare sen -97.
    • Skåne
SV: Hur gör man för att spara en äldre drottning?
« Svar #1 skrivet: 26 mar-23 kl 08:04 »
Du som äger Minipluskupor - håll henne där så snart som möjligt, och kolla eventuella drottningceller var tionde dag under säsongerna. Då har du gjort vad som går för att spara på hennes spermateka.
Egenföretagare som lever på bin, pollineringstjänster, avel och drottningodling, uthyrning av bisamhällen till företag och privatpersoner, samt honungsförsäljning. Bedriver Buckfastavel sedan 1996, är lärare på Fristads Folkhögskolas utbildning i Yrkesbiodling, samt är regional Bihälsorådgivare.

 

hofboss

  • Inlägg: 429
  • Centrala Skåne
    • Skåne
SV: Hur gör man för att spara en äldre drottning?
« Svar #2 skrivet: 26 mar-23 kl 19:34 »
Tackar.
För dom som inte vet vad mini plus är för kupa, jag använder den som enkel låda för parning och 3 på höjden för att spara extra drottningar över vintern.

https://youtu.be/mtOX7-UTdeU

https://youtu.be/qrYO0G7dt4U

https://www.lindhagen.se/parningskupor/3500-mini-plus-kupa-komplett-med-foderbotten-1609.html
« Senast ändrad: 26 mar-23 kl 19:45 av hofboss »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

422 gäster, 2 användare
javill, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser