Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Problem med infångad svärm  (läst 1517 gånger)

Whisper

  • Inlägg: 3
    • Södermanland
Problem med infångad svärm
« skrivet: 09 jul-22 kl 22:45 »
Mina bin svärmade igår. Jag fångade in dem och lyckades få in dem i en ny kupa. Alla kröp in under natten och var inne i kupan tills eftermiddagen. Då stack alla ut ur kupan under ungefär 10 minuter sen kom de tillbaka och satta sig utanför kupan vid flustret. Där har de suttit resten av dagen och kvällen. Jag har en bit av ett spärrgaller framför flustret så  drottningen inte ska flyga ut. Jag antar att de kom tillbaka till kupan eftersom de inte fick med sig drottningen men varför går de inte in i kupan igen? Någon som har en ide?

 

Små

  • Inlägg: 922
    • Skåne
SV: Problem med infångad svärm
« Svar #1 skrivet: 12 jul-22 kl 13:13 »
I det här läget, med en ny svärm, tycker jag att du inte ska ha ett spärrgaller i flustret.
Antingen så har du fått med drottningen in i kupan, och då stannar svärmen där. Förutsatt förstås att kupan är lagom stor för svärmen. Så då behövs inget galler. Eller så har du inte fått med drottningen, och då lämnar alla bin om drottningen inte kan komma in efter. Så gallret gör ingen nytta, det kan bara ställa till det.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

640 gäster, 4 användare (1 dolda)
addebadde, von tratt, Vallbergarn

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser