Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Örter/kryddor  (läst 4623 gånger)

Alphaville

  • Gäst
Örter/kryddor
« skrivet: 07 maj-07 kl 18:31 »
Hejsan

Det har startat en serie (från danmark) på SVT. Den heter Örter - naturens eget apotek. Lite om kryddning och naturläkemedel. Kanske något för oss på Alternativ.nu?

Alphaville

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
Re:Örter/kryddor
« Svar #1 skrivet: 07 maj-07 kl 18:45 »
När och var? Låter jätteintressant.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

Alphaville

  • Gäst
Re:Örter/kryddor
« Svar #2 skrivet: 07 maj-07 kl 19:11 »
Hej anette

Måndagar 18.15 i SVT2. Lite olika använingsområden och lite historia blandat. Själv är jag lite intresserad av medicinen och historien bakom användandet. Dagens avsnitt handlade om timjan.

Alphaville

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
Re:Örter/kryddor
« Svar #3 skrivet: 07 maj-07 kl 20:15 »
Ajdå, verkar som om jag missade det med minsta möjliga marginal.

Ser att det kommer i repris, får ladda inspelningen.

Precis som du, så är även jag intresserad av den medicinska biten, jag har "fuskat" ;) med olika örter under flera år. Har som tur är en stooor familj att pröva mina dekokter på. (De flesta gångerna har det gått bra ;D.)
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1041 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser