Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Humlerum och insekter  (läst 1122 gånger)

Nanoq

  • Inlägg: 14
    • -
Humlerum och insekter
« skrivet: 30 jun-17 kl 19:10 »
Hej!

Jag funderar på att ställa upp humlstörar i en cirkel som formar ett rum på vår tomt. En plats för humleodling och samtidigt ett rum att vara i, där man är omgiven av humleväxterna.

Någons som gjort detta förut? Kommer det gå att sitta i humlerummet om sommaren, eller blir det massor av insekter?

/ Anders

christelle

  • Inlägg: 7772
    • Blekinge
SV: Humlerum och insekter
« Svar #1 skrivet: 30 jun-17 kl 21:00 »
Nja, mygg möjligen. Tänk på att ha bra rörelseutrymme - humlens rankor fastnar, förutom på störarna, även på bar hud, i kläder och möbler och snabbt går det. En liten trädgårdsstol här "försvann" in i humlen på en vecka ;)
« Senast ändrad: 30 jun-17 kl 21:46 av christelle »
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

689 gäster, 1 användare
JesseDon

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser