Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Vaccinering gasbrand  (läst 2487 gånger)

trollkotte

  • Inlägg: 7
    • -
Vaccinering gasbrand
« skrivet: 18 apr-17 kl 10:14 »
Vi har inte vaccinerat våra tackor (4st) innan lamning och nu har de två lamm var. Vi visste inte exakt när de skulle lamma då vi har baggen tillsammans med dem. Men funderar på om vi ska vaccinera lammen mot gasbrand i veckan. Är det något mer de behöver vaccineras mot? Hur gör ni andra?




Postat med Alternativ.nu´s app

javill

  • Inlägg: 11729
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Vaccinering gasbrand
« Svar #1 skrivet: 24 apr-17 kl 00:55 »
Vi vaccinerar inte och det har *peppar peppar gått bra hittills.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Bösahusarn

  • Inlägg: 1271
  • Lagom kan också vara för mycket.
    • Skåne
SV: Vaccinering gasbrand
« Svar #2 skrivet: 24 apr-17 kl 08:17 »
Nej det är inget jag pysslar med. Har en liten besättning så det skulle kunna påverka rejält med inslag av gasbrand.

Jag har en lite tråkig syn på det där med mediciner i det som jag tänker äta...helt utan grunder i just detta fallet.
Skulle jag se en bagge ligga och tugga fradga så har jag min lösningen på problemet i mitt vapenskåp.
Det är aldrig för sent att ge upp.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

964 gäster, 1 användare
RickardR

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser