Sådana hack i kurvor kan ofta förklaras med att statistiken börjat föras på ett annat sätt. Då bör man ju egentligen byta till ett annat diagram, för annars jämför man äpplen med päron, men det är inte alltid man gör det. Ibland tycker man att förändringen är för liten för att det ska vara motiverat.
Annars tycker jag det verkar som du fått trovärdiga förslag på verkliga förändringar som kan ligga bakom.
Den allmänna bilden är en nedgång i antal företag under hela tidsperioden. Sen finns det ett hack 78-79 och det gäller i synnerhet gårdar med 1-3 mjölkkor, samt även 4-9 mjölkkor så din fråga är befogad. 1-3 mjölkkor är ju inte mycket mer än självhushåll (beroende på hur mycket korna mjölkar och hur många man är i hushållet förstås), så det verkar vara till stor del självhushållningsgårdar som försvunnit. Stämmer det?
Har du länk till sidan där du tar fram statistiken? Finns där någon epostadress till statistikansvarig, så kan du eposta och fråga hur hacket i kurvan uppkommit. Beror det på en omläggning av statistiken bör de veta.