Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Barnvagnsskinn  (läst 1114 gånger)

Weasel

  • Inlägg: 1852
    • Skåne
Barnvagnsskinn
« skrivet: 22 sep-10 kl 22:05 »
Har våra allra första två skinn på saltning i garaget ;D Ska göra ett färgat till blivande nya bebisen, men blev osäker på vilken längd man brukar ha på babyskinn, 18 eller 35 mm??
Bor i ett hus på landet med mina tre barn. Kuvasz, katter, nakenråttor och hamstrar. Oflar lite för husbehov.

 

Maria nyckelpiga

  • Inlägg: 71
    • Västerbotten
SV: Barnvagnsskinn
« Svar #1 skrivet: 22 sep-10 kl 23:48 »
35 mm är vanligast som babyskinn. Jag har även använt 18 mm's (pälsskinn) för att fodra en babylift/åkpåse, men enda anledningen till det var att jag inte ville att liften skulle bli för trång. :-)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

516 gäster, 2 användare
simon.arvestrand, Staem

* Forum

* Om tidningen Åter



- Rotade fram denna då ja nyss fått barn. Bra förklarat i "från tröja till blöja" som sagt.. gott o blandat!!!
/Sanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser