Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hjälp!  (läst 1883 gånger)

lotta 69

  • Inlägg: 26
Hjälp!
« skrivet: 08 apr-10 kl 06:26 »
Vad händer med kycklingarna , benen svullnar på dom o ena benet pekar lite utåt  :'( Blir så lessen , kläckte fram 2 olika raser men det är bara ena rasen som sväller i bena ! Någon som vart med om liknande

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Hjälp!
« Svar #1 skrivet: 08 apr-10 kl 08:37 »
Bilder och information om ras hade gjort det lättare att komma med råd...

Om dina kycklingar har fläkt sig kan det vara det som gör att benen svullnar. Kan dom gå och stå normalt??

Om du har ruvat fram dem i kläckare kan det ha varit problem med temperaturen. Vissa raser är svårare och känsligare under ruvningstiden.

Vissa raser grovnar väldigt fort i benen. Jag har tex O Shamo (stor stridshönsras) Tuppkycklingarna har för tjocka ben vid 2½ veckas ålder för att man ska kunna ringa dm med en 8mm ring. Jag fick sätta på 12mm ringar  :o nu när jag skulle märka upp dem för att kunna skilja de två linjerna jag har åt.  Dom har absolut inga svullna ben men ack så grova ::)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

lotta 69

  • Inlägg: 26
SV: Hjälp!
« Svar #2 skrivet: 08 apr-10 kl 09:41 »
Dom kan stå så där , ena benet pekar utåt på nå vis , o dom börja svälla när dom blev utflyttad till värmelampan , men det är ju konstit när det bara är ena rasen  ???

lotta 69

  • Inlägg: 26
SV: Hjälp!
« Svar #3 skrivet: 08 apr-10 kl 23:22 »
Hallå ! Är det ingen mer som vart med om detta , En till dog i dag ... :'(

Grimla

  • Inlägg: 4057
  • 432Grimla på bilden.
    • Hälsingland
SV: Hjälp!
« Svar #4 skrivet: 09 apr-10 kl 11:40 »
Lägg in en bild här så ökar chansen att någon känner igen det.
Hur gamla är "kycklingarna" ?
« Senast ändrad: 09 apr-10 kl 11:43 av Grimla »
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

lotta 69

  • Inlägg: 26
SV: Hjälp!
« Svar #5 skrivet: 09 apr-10 kl 13:35 »
Dom är inne på andra veckan nu snart .

lotta 69

  • Inlägg: 26
SV: Hjälp!
« Svar #6 skrivet: 09 apr-10 kl 22:45 »
Snälla nån som vet vad mina kycklingar fått o varför bara den ena rasen , ? Nu i kväll så verkar det som den ena kycklingen verkade ha jobbit med andningen o vingarna hängde ut efter kroppen  ! Jag blir så lessen eftersom det är bara den ena rasen o inte dom andra ur samma kläckning ! :'( Ska jag behöva mista alla ur den rasen ?

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: Hjälp!
« Svar #7 skrivet: 09 apr-10 kl 23:09 »
Om det bara är kycklingar av en ras är det nog nåt fel på bara dem. Vad det är eller beror på är svårt att säga utan att se dem.

Helena R

  • Inlägg: 1862
  • Maskinförare
    • Östergötland
SV: Hjälp!
« Svar #8 skrivet: 10 apr-10 kl 09:13 »
Vad tråkigt. Svullnad/ödem brukar tyda på cirkulationsrubbningar/hjärtproblem på människor och däggdjur. Kan det vara samma på fåglar?  ???
Jag, lilla sonen, katterna och hönsen... Vi bor i ett underbart torp på landet dit knappt nån hittar. :D

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Hjälp!
« Svar #9 skrivet: 10 apr-10 kl 09:20 »
Det är jättetråkigt med dina kycklingar  :( Men det är i princip omöjligt att hjälpa dig när du inte har lämnat mer information.
Jag hoppas dock att dina kycklingar kryar på sig.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

lotta 69

  • Inlägg: 26
SV: Hjälp!
« Svar #10 skrivet: 10 apr-10 kl 14:21 »
dom började att svälla i benen när dom kom under värmelampan . o sen börja dom dö en efter en , Men den som verkade ha jobbit o andas i går verka må bättre i dag , en sak till ja märkt dom piper mer änn dom andra kycklingarna .

Linkoso

  • Inlägg: 10321
    • -
    • Höns i Trunsby
SV: Hjälp!
« Svar #11 skrivet: 10 apr-10 kl 15:53 »
Vad är det för ras?  ???
Var rädd om det liv ni har, ni vet aldrig när det tar slut ...
♥♥♥ www.honsitrunsby.webs.com ♥♥♥ ~~~ www.hönsträff.se ~~~ Visar vägen till kacklet ~~~
Kommer ni till Byledagen 25/5 - 2013? :) http://www.facebook.com/events/465511106842445/?fref=ts

lotta 69

  • Inlägg: 26
SV: Hjälp!
« Svar #12 skrivet: 10 apr-10 kl 16:55 »
ja det är svarthöns 

Träsktrollet

  • Inlägg: 560
    • -
SV: Hjälp!
« Svar #13 skrivet: 10 apr-10 kl 17:53 »
Vad får de för mat? Dricker de ordentligt? Har du koll på värmen under lampan?

Berätta allt du kan komma på  :-\
Har hönsraserna:
Appenzeller Spetshättad, Svarthöns och Isbar/Lohmanblandras.

 

Hovnoret

  • Inlägg: 176
  • Hönsen får mig att må bra
    • -
    • Hovnorets hedemorahöns
SV: Hjälp!
« Svar #14 skrivet: 10 apr-10 kl 21:07 »
Lotta
Ta en eller flera bilder och sätt in dem här.
Det blir bara en massa gissningar annars.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

447 gäster, 1 användare
jws jws

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser